برخی از ایرادهای قوم بنی اسرائیل که بر پیامبران زمان خود میگرفتند چیست؟

0 497

اسرائیل نام دیگر یعقوب بن اسحاق بن ابراهیم جد اعلای یهودیان است قرآن مجید به همین مناسبت از یهودیان به عنوان بنی اسرائیل (فرزندان یعقوب) یاد می‌کند.

قوم بنی اسرائیل بر پیامبران زمان خویش خصوصاً بر حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ ایرادهای زیادی می‌گرفتند. به سخنان آن حضرت گوش نمی‌دادند و آن پیامبر بزرگ را بسیار اذیت می کردند.

در قرآن کریم بسیاری از ایرادات آنها ذکر شده است:

۱.بنی اسرائیل به موسی ـ علیه السّلام ـ گفتند: ما تا زمانی که خدای تو را آشکارا نبینیم به او ایمان نخواهیم آورد.(۱)

۲. در تفسیر علی بن ابراهیم به نقل از امام صادق ـ علیه السّلام ـ آمده است: مردی از بنی اسرائیل پسر عموی خویش را ناجوانمردانه به قتل رسانید قاتل مشخص نبود مردم برای کسب تکلیف نزد موسی آمدند آن حضرت از آنها خواست گاوی را به جای آن ذبح نموده و بدن مقتول را بر آن بمالند به زودی خداوند آن مرده را زنده خواهد کرد. در اینجا بنی اسرائیل چندین بار با بهانه تراشی یک بار سن گاو را پرسیدند.(۲) یک بار رنگ گاو را پرسیدند(۳) باز بهانه آوردند که چگونگی این گاو برما روشن نشده است.(۴) خداوند متعال می‌فرماید: گاوی با آن اوصاف کشتند لیکن نزدیک بود در این امر باز نافرمانی کنند.(۵)

۳. بعد از آنکه خداوند مَنّ و سلوی(۶) را به بنی اسرائیل روزی کردند آنها به حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ گفتند: ما دیگر به هیچ وجه حاضر نیستیم با یک نوع غذا سر کنیم از خدایت بخواه که آنچه از زمین می‌روید مانند خیار، عدس، سیر و پیاز برای ما خارج سازد موسی ـ علیه السّلام ـ گفت: آیا می‌خواهید غذای بهتری که دارید به پست‌تر از آن تبدیل کنید؟(۷)

۴. وقتی حضرت موسی از آنها درخواست کرد که به سرزمین مقدس بروند، آنها گفتند: آنجا قومی جبار هستند و تا آنها از آنجا خارج نشوند ما به آنجا نمی‌رویم.(۸) … سپس گفتند:ای موسی تو و خدایت به اتفاق هم با آنها جنگ کنید ما اینجا نشسته‌ایم.(۹)

۵. بعد از آنکه حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ برای میقات به کوه طور رفت بنی اسرائیل با تحریک فردی منافق(۱۰) گوساله‌پرست شدند. حضرت هارون ـ علیه السّلام ـ برادر حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ هر چه تلاش کرد که آنها دست از این کار بردارند موفق نشد آنها در جواب هارون می‌گفتند: ما به پرستش گوساله اقدام می‌کنیم تا موسی برگردد.(۱۱) وقتی موسی ـ علیه السّلام ـ برگشت، گفت: ای بنی اسرائیل مگر شما وعده نکردید که عهد و میثاق خدای را حفظ کنید؟(۱۲)

۶. بنی اسرائیل از حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ خواستند تا برای آنها بتی بسازد که او را پرستش کنند حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ به آنها گفت: براستی شما مردمی جهالت پیشه هستید.(۱۳)

۷. بنی اسرائیل از موسی ـ علیه السّلام ـ کتاب خواستند حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ الواح تورات را در کوه طور از خداوند دریافت کرد. امّا بنی اسرائیل زیر بار عمل به آن نرفتند و بنای سرکشی و عصیان و نافرمانی گذاردند.(۱۴)

۸. بعد از آنکه بنی اسرائیل به پیامبر خویش (اشموئیل) گفتند: پادشاهی برای ما نصب کن … پیامبرشان به آنها گفت: خداوند طالوت را به پادشاهی شما نصب فرموده. آنها به صورت اعتراض گفتند: وی از کجا آمده؟ با اینکه ما به پادشاهی از او سزاوارتریم و او را وسعت مال نیست.(۱۵)

۹. وقتی طالوت شایستگی خویش را اثبات کرد و فرمانروا شد. سپاهیانش را حرکت داد و به آنها گفت: خداوند شما را به نهری آزمایش می‌کند هر کس از آن بنوشد از من نیست … جز اندکی از ایشان بقیه از نهر نوشیدند.»(۱۶)

۱۰. خداوند به بنی اسرائیل دستور داد سجده کنان وارد بیت المقدس شوند و بگویند خدایا ببخش ما را تا خداوند آنها را ببخشد اما بنی اسرائیل حکم خداوند را تغییر دادند و سخنی دیگر بیان کردند.(۱۷)
نتیجه گیری:در قرآن آیات زیادی در ارتباط با قوم بنی اسرائیل و ایرادهای آن قوم و لجاجت‌های آنها بیان شده است. این موارد نشانگر این است که این روحیه خاص قوم بنی اسرائیل

پاورقی:

۱. قرآن کریم، سوره بقره آیه ۵۵.
۲. همان، آیه ۶۸.
۳. همان، آیه ۶۹.
۴. همان، آیه ۷۰.
۵. همان، آیه ۷۱.
۶. مرغ بریان و ترنجببین. قرآن کریم، ترجمه الهی قمشه‌ای ذیل آیه ۵۷.
۷. قرآن کریم، سوره بقره آیه ۶۱.
۸. همان، سوره مائده، آیه ۲۲ ـ ۲۱.
۹. همان، آیه ۲۴.
۱۰. عماد الدین حسینی، قصص الانبیاء، ج ۲ تهران، اسلام، ۱۳۷۱، ص ۵۴۳.
۱۱. قرآن کریم، سوره طه آیه ۹۱.
۱۲. عماد الدین حسینی، پیشبین ص ۵۴۵.
۱۳. قرآن کریم، سوره اعراف آیه ۱۳۸.
۱۴. رسولی محلاتی، سید هاشم، قصص قرآن، تهران، انتشارات علمیه اسلامیه، بی تا، ص ۱۴۸.
۱۵. قرآن کریم، بقره آیه ۲۴۷.
۱۶. همان، آیه ۲۴۹.
۱۷. همان، آیه ۵۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

اسرائیل

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.