در تاریخ به چه کسانی عبری و غیر عبری اطلاق می شود؟ آیا پیامبر هم عبری بود؟

حضرت آدم ( علیه السلام ) پیامبر بوده
1 408

واژه «عبری»، «عبرانیان» لقب اجداد بنی اسرائیل [حضرت ابراهیم، اسحاق و یعقوب] است که قبل از میلاد به این نام شهرت داشتند و چون اولین بار به ابراهیم و قبیله وی عبری گفته شده است و بنی اسرائیل و قوم یهود، حضرت ابراهیم را پدر عبرانیان و خود را منتسب به حضرت ابراهیم می دانند. لذا امروزه مراد از عبری و عبرانیان همان یهودیان هستند که کتاب های آسمانی اینها نیز به زبان عبری بود. البته این لقب میان خانواده های حضرت ابراهیم و فرزندانش بود تا اینکه حضرت یوسف در مصر به وزارت رسید و به تقاضای او، دیگر فرزندان حضرت یعقوب هم از کنعان به مصر مهاجرت کرده و در آنجا ساکن شدند و بعد از این به «بنی اسرائیل» نیز ملقب گشتند. پس قوم یهودی که خود را پیروان این انبیاء می دانند به بنی اسرائیل و عبرانیان مشهور بودند و بعد از آزادی از اسارت بابلیان [که توسط کوروش پادشاه ایران آزاد شده بودند] به یهود ملقب شدند، اما واژه عبری به عنوان نام زبان آنها باقی ماند.(۱)

با توجه به این مطالب در تاریخ به یهود و پیامبرانیکه یهودیان را قبول داشتند از حضرت موسی تا حضرت ابراهیم ـ علیه السلام ـ عبری می گفتند. اما اینکه چرا به حضرت ابراهیم و پیروان پس از وی عبری گفته شد، چندنظر وجود دارد:

۱. عبری از «عَبَرَ» به معنی عبور کردن و گذاشتن است و چون حضرت ابراهیم از فرات گذشت و به فلسطین آمده، او را عبور کننده می گفتند لذا به حضرت ابراهیم (ع) عبری گفته می شد.(۲)

۲. عبری یعنی افرادی که منسوب به شخصی به نام «عابر» هستند و چون یکی از اجداد حضرت ابراهیم(ع) طبق گفته تورات فعلی یهودیان، «عابر» بود لذا به حضرت ابراهیم و فرزندانش عبری می گفتند یعنی فرزندان عابر.(۳)

۳. برخی هم گفته اند: عبری یعنی چادر نشین و بیابانگرد و کسی که همانند عشایر، در شهرها و روستاها زندگی نمی کنند، بلکه در چادرها زندگی می کنند و این در برخی از اعراب زمان صدر اسلام نیز بود که دور از آبادی ها، چند نفری که هم قبیله بودند، چادر می زدند و زندگی می کردند و حضرت ابراهیم ـ علیه السلام ـ نیز چادر نشین بود و در آبادی زندگی نمی کرد لذا به او عبری می گفتند، یعنی کسی که همیشه در حال عبور است و از مکانی به مکان دیگر می رود.(۴)
البته دیدگاه اول و دوم قابل قبول تر است و نظر سوم را امروزه یهودیان زیاد نمی پذیرند و در حد یک نظریه می دانند که برخی مطرح می کنند.

بنابراین عبری یعنی پیروان حضرت ابراهیم و بالاخص یهودیان و بنی اسرائیل و با این بیان می توان گفت که عبری ها پیامبرانی داشتند و امروزه «عبری» زبان دینی یهودیان است هرچند در کشورهایی باشند که زبانشان غیر عبری باشد، همانند مسلمانان که زبان دینی شان عربی است، ولی خیلی از مسلمانان عرب زبان نیستند.
یاد آوری این نکته لازم است که پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ هر چند از فرزندان حضرت ابراهیم می باشد اما عبری نیست چرا که یهودیان فرزندان حضرت اسحاق، پسر حضرت ابراهیم را عبری می دانند. ولی رسول گرامی اسلام از فرزندان حضرت اسماعیل است و این اصطلاح عبری در بین یهودیان می باشد. لذا عبری یعنی یهودیان و غیر عبری یعنی کسانی که یهودی نیستند، هرچند پیامبران یهودیان را قبول داشته باشند.

پاورقی:

۱. شاهمرادی، علی. تاریخ یهود، زنجان، نیکان کتاب، اول، ۱۳۸۴، ص۲۱.
۲. رک: جیمز هاکس. قاموس کتاب مقدس، تهران، اساطیر، اول، ۱۳۷۷ش، و ر.ک: طباره، عبد الفتاح، چهره یهود در قرآن، ترجمه: آیت اللهی، مهدی، قم، جهان آرا، بی تا، ص۲۷.
۳. رک: کتاب مقدس، انگلستان، ایلام، سوم، ۲۰۰۲ م، عهد عتیق، سفر پیدایش، ب ۱۱، ش ۱۴ ـ ۱۷. و رک: توفیقی، حسین. آشنایی با ادیان بزرگ، تهران، سمت، پنجم، ۱۳۸۱ش، ص ۷۲.
۴. رک: جدید بناب، علی. تحلیلی بر عملکرد یهودیان در عصر نبوی، قم، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، اول، بی تا، ص ۳۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

در زبان عبری

1 نظر
  1. کریم مفسر می گوید

    یعنی یهودیان از زمان حضرت ابراهیم در فلسطین زندگی می کردند؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.