اولین و آخرین علم هاچیست؟

0 54

اولین و آخرین علم ها: پیامبر اکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرمایند: اول علم، شناخت خدا و آخر علم، واگذاری تمام امور به اوست.(۱)

زینت قرآن چیست؟زینت قرآن: پیامبر اکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرمایند: «صدای زیبا، زینت قرآن است».(۲)
سرمایه دین چه چیزی است؟سرمایه دین: قرآن، سرمایه دین است.(۳)
کدام پیامبر با حیوانات سخن می گفت و سخنان آنها را می شنید؟این پیامبر، حضرت سلیمان است. از برخی آیات سوره نمل «آیه های ۱۶ تا ۲۸» و هم چنین برخی از آیات سوره سبأ «آیات ۱۲ تا ۱۴» به خوبی استفاده می شود که داستان حکومت حضرت سلیمان، جنبه عادی نداشت، بلکه توأم با خارق عادات و معجزات مختلفی بود مانند حکومت سلیمان بر جن و پرندگان و درک کلام مورچگان و گفتگو با هدهد.(۴)
کدام سوره ها که به پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ منسوب است؟سوره هایی که به پیامبر اکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ منسوب است:
یس ۲. محمد ۳. فتح ۴. حجرات ۵. نجم ۶. مجادله ۷. تحریم ۸. قلم ۹. مزّمّل ۱۰. مدّثر ۱۱. بلد ۱۲. ضحی ۱۳. انشراح ۱۴. تین ۱۵. علق ۱۶. قدر ۱۷. کوثر.
کدام پیامبر برای عمویش استغفار کرد؟این پیامبر، حضرت ابراهیم ـ علیه السلام ـ بود. به دلیل آیه ۱۱۴ سوره توبه و آیه ۴۷ سوره مریم و آیه ۴ سوره ممتحنه. برای عمویش آزر استغفار کرد، به خاطر وعده ای که به او داده بود.
کدام پیامبر را در کودکی برادرانش به چاه انداختند؟این پیامبر حضرت یوسف ـ علیه السلام ـ بود و در سوره مبارکه یوسف، داستان او بیان شده است.
کدام پیامبر در سن پیری صاحب فرزند شد؟این پیامبر، حضرت ابراهیم ـ علیه السلام ـ بود که خدا در پیری، اسحاق و اسماعیل را به وی عطاء فرمود.(۵)
علاوه بر حضرت ابراهیم، حضرت زکریا نیز در دوران پیری صاحب فرزندی به نام یحیی شد، که از پیامبران بود.(۶)

پاورقی:

۱. جامع المقدمات، کتاب شرح الامثه، با تصحیح و تعلیقه مرحوم مدرس افغانی، قم، انتشارات هجرت، چاپ دوم، ۱۳۶۷ش، ج۱، ص۱۷.
۲. میرزا حسین نوری، مستدرک الوسائل، بیروت، موسسه آل البیت لاحیاء التراث، چاپ اول، ۱۴۰۸ق، ج۴، ص۲۷۳، به نقل از جامع الاخبار، ص۵۷.
۳. مرکز فرهنگ و معارف قرآن، www.maaref-quran.com
۴. مکارم شیرازی، ناصر، و جمعی از نویسندگان، تفسیر نمونه، تهران، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، ۱۳۶۷ش، ج۱۵، ص۴۳۱.
۵. ابراهیم : ۳۹.
۶. مریم : ۱ ـ ۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.