چرا هیچ پیامبر غیر سامی وجود ندارد؟

0 123

چرا هیچ پیامبر غیر سامی وجود ندارد؟ شاید به خطر این است که. ۱. اقوام دیگر لیاقت داشتن پیامبر نداشتند. ۲. نیازی به داشتن پیامبر نداشتند. ۳. این مسئله از عادات تمدنی قوم سام است چون در هیچ قوم دیگری تکرار نشده.

پاسخ:

در میان پیامبران تنها جهانی بودن رسالت حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به اثبات رسیده با توجه به اینکه آن حضرت نامه هایی به تمام شاهان بزرگ دنیا ارسال و آنها را به رسالت خود دعوت کرد و خداوند نیز در قرآن خطاب به او می فرماید: وَمَا أَرْسَلْنَاک إِلَّا رَحْمَهً لِّلْعَالَمِینَ(۱). «تو را رحمت برای تمام جهانیان فرستادیم» وَمَا أَرْسَلْنَاک إِلَّا کافَّهً لِّلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا(۲) «ما تو را به رسالت نفرستادیم مگر برای این که تمام مردم را از گناه بازداری و بشارت دهنده و اخطارکننده باشی».
درباره پیامبران دیگر این مساله به طور یقین به اثبات نرسیده، درباره نوح و ابراهیم نیز اثبات نشده که رسالت آنها جهانی بوده، با توجه به اینکه رسالت موسی و عیسی جهانی نبوده، الزامی در ترویج رسالت آن پیامبران نبوده، بلکه خداوند پیامبرانی را برای دعوت و نجات بنی اسرائیل از جهالت ارسال کرده که مأمور بودند بر اساس تورات و کتاب هایی که بر آنان نازل شده تبلیغ کنند، برای نمونه حضرت داود دارای کتابی بوده به نام زبور و گفته هایی به نام مزامیر داود که مناجات آن حضرت بوده.
بر اساس متون تاریخی ادیان ابراهیمی نسل انسان امروز به سه تن از فرزندان حضرت نوح ـ علیه السلام ـ می رسد، سام، حام، یافث،(۳) بر اساس همین باور انبیای قبل از نوح و خود نوح از نژاد غیر سامی محسوب می شوند، در آیات قرآن نیز تصریح شده که خداوند برای هر قومی پیامبری فرستاده است.
خداوند خطاب به پیامبر می فرماید: «پیامبران زیادی برای هدایت مردم فرستاده ام که درباره داستان برخی از آنها با تو صحبت شده ولی از برخی ذکر نشده».(۴)
…وَلِکلِّ قَوْمٍ هَادٍ(۵). «برای هر قومی هدایت گری بوده».
…وَإِن مِّنْ أُمَّهٍ إِلَّا خلَا فِیهَا نَذِیرٌ(۶). «هیچ امتی بدون پیامبر نبوده».
وَمَا أَهْلَکنَا مِن قَرْیَهٍ إِلَّا لَهَا مُنذِرُونَ(۷) «ما هیچ شهری را به عذاب ویران نکردیم و مردم آن را هلاک نساختیم مگر این که برای آنان پیامبرانی هشداردهنده بود».
وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِک رُسُلًا إِلَی قَوْمِهِمْ…(۸). و همانا پیش از تو پیامبرانی را به سوی قومشان به رسالت فرستادیم . آنان برای مردم خود دلایل روشن و روشنگر آوردند.
وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلًا مِّن قَبْلِک مِنْهُم مَّن قَصَصْنَا عَلَیْک وَمِنْهُم مَّن لَّمْ نَقْصُصْ عَلَیْک…(۹).
پیامبرانی پیش از تو فرستادیم درباره داستان بعضی با تو صحبت شده از بعضی ذکر شده.
از اینروی می توان نتیجه گرفت که از هر قومی پیامبری بوده، و پیامبران تنها از قوم سامی نبودند.

پاورقی:

۱. انبیاء : ۱۰۷.
۲. سباء : ۲۸.
۳. حمد الله، مستوفی، تاریخ گزیده، تهران، امیر کبیر، چاپ سوم، ۱۳۶۴ش، ص۲۰.
۴. نساء : ۱۶۴.
۵. رعد : ۷.
۶. فاطر : ۲۴.
۷. شعراء : ۲۰۸.
۸. روم : ۴۷.
۹. غافر : ۷۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.