آیا در تعداد آیات سوره های مختلف رازی وجود دارد ؟

0 59

پرسش :آیا کسی راز تعداد آیات قرآن در سور مختلف قرآن مجیـــــــــد رو می دونه؟
چرا حمد ۷ آیه داره؟
چرا واقعه ۹۶ آیه داره؟
چرا بقره ۲۵۶ آیه داره؟

تا جایی که بنده اطلاع دارم، تا کنون به این پرسش پاسخ متقن و اطمینان بخشی داده نشده است. البته مقالات و نوشتارهای مختلفی درباره اعجاز اعداد قرآن ، تعداد تکرار کلمات و حروف قرآنی ، عدد ۱۹ و مانند آن نوشته شده است که دوستان هم در این بحث اشاراتی داشتند اما فارغ از درستی یا نادرستی این نوشتارها، باید توجه داشت که این گونه مباحث، ربطی به موضوع بحث این تاپیک (یعنی رمز و راز تعداد آیات هر سوره) ندارد. در آن نوشتارها موضوعی غیر از این بحث، مورد کنکاش و تحقیق قرار گرفته است.

البته منکر وجود حکمتی در باب تعداد آیات هر سوره نیستیم و ممکن است در آینده حکمتی برای این مطلب روشن گردد؛ اما در هر صورت، آن چه براى ما مسلمانان اهمیت دارد این است که خداوند سبحان، قرآن کریم را براى راهنمایى بشر فرستاده و راه سعادت را در آیات روشنش به ما نشان داده است و ما باید در متن این آیات کریمه، اندیشه و تدبر نماییم و به آنها به عنوان برنامه زندگی عمل کنیم.

ندانستن راز تعداد آیات هر سوره، ضررى به بهره مندى ما از این نعمت بزرگ آسمانى نمى زند. ما شاید ندانیم که چرا در هر یک از دستانمان پنج انگشت وجود دارد، ولى از همه آنها براى انجام کارهایمان استفاده مى کنیم؛ در مورد تعداد آیات کریمه هر سوره هم وضع به همین منوال است. ندانستن راز تعداد آیات هر سوره، در استفاده بشر از دستورات روشنی بخش آیات قرآن تأثیری ندارد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.