با توجه به اینکه خود پیامبر مکی بودند چرا به مکه بازنگشتند؟

0 61

چرا پیامبر بعد آنکه در مدینه مستقر شدند و حکومت تشکیل دادند پس از تسلط بر مکه، به مکه بازنگشتند تا آنجا را مرکز حکومت کنند با توجه به اینکه خود پیامبر مکی بودند؟

پاسخ:
نظر به این که فتح مکه در سال های آخر عمر پیامبر صورت گرفت یعنی در سال هشتم و پیامبر نیز در سال یازدهم رحلت نمودند(۱) فرصت چندانی برای این امر نبوده؛ افزون بر آن که از آغاز هجرت تا زمان فتح مکه مرکز جهان اسلام مدینه بوده و دسترسی به مکه برای مسلمانان دشوار بوده، طبیعتا در مدت هشت سال مدینه به مرکزیت اسلام تبدیل شده بود و جابجایی آن پس از فتح مکه دشواری هایی را در پی داشته است.
بعلاوه مردم مدینه در طی سال های متمادی وفاداری خود را به پیامبر نشان داده بودند در حالی که مردم مکه تازه مسلمان بوده و بسیاری از آنان ایمان واقعی نداشتند. همچنین باید دانست از نظر سوق الجیشی مدینه بر مکه برتری داشت؛ زیرا مدینه از معدود شهرهای عربستان بود که تولیدات کشاورزی داشت و در محاصره توان مقاومت داشت از نظر اقتصادی نیز پیامبر در مکه منزلی نداشتند؛
زیرا منزل ایشان و دیگر مهاجران غصب شده بود و پیامبر از آن گذشته بودند و انتقال پیامبر به مکه با توجه به اینکه آن حضرت عیال وار بودند هزینه زیادی را می طلبید. حضور کوتاه مدت آن حضرت در مکه حتی در ایام حج، و این که گزارش شده ایشان حتی در ایام حجه الوداع شب ها را در منازل مکه نمی گزراندند نشانگر این است که ایشان به مکه به دلیل خاطرات تلخی که داشتند علاقه چندانی نداشتند.
پی نوشت ها:
۱. جعفر سبحانی، فروغ ابدیت، دفتر انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، قم: ۱۳۷۰ ش، ج ۲، ص ۳۰۹ و ۵۰۳.
منبع: نرم افزار پیامبرمهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.