آیا پدر و مادر پیامبر مشرک بوده اند؟

0 39

با توجه به این که پدر و مادر پیامبر مشرک بوده اند و اینکه نام پدر پیامبر عبدالله است پس می توان نتیجه گرفت که الله نام بت بوده است؟

پاسخ:
اینکه والدین و اجداد پیامبر مشرک بودند، اصلاً صحیح نیست، بلکه طبق منابع و روایات دینی نقل شده در مورد اجداد پیامبر(ص) می توان بر این نکته تاکید نمود که ایشان بر دین حنیف ابراهیم(ع) بوده اند.
و نکته دیگر اینکه در هیچ صورتی نمی توان نتیجه گرفت که الله نام بت باشد؛ زیرا مشرکان بت‌پرست قبل و بعد از اسلام نیز معتقد به خداوند بوده‌اند. از این رو به آنها مشرک گفته می‌شود. به خداوند “الله” به عنوان ربّ الارباب معتقد بودند. خالقیت را به او نسبت می‌دادند، ولی از آن رو که معتقد بودند راه‌ یابی به پیشگاه او و برقراری ارتباط با او برای انسان‌ها امکان ندارد، و باید با واسطه‌ای با خداوند ارتباط برقرار کنند، اشیایی از قبیل ماه، ستارگان و بت‌ها را می‌پرستیدند، ولی در عین حال به الوهیت خداوند “الله” معتقد بودند، همان گونه که این مطلب در قرآن آمده:
“وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاء مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَی اللَّهِ زُلْفَی”. (۱)
همه مشرکان به خدا(الله)به عنوان‌ آفریدگار تمام عالم هستی اعتقاد داشتند. این صریحاً‌ در یکی از آیات قرآن(۲) آمده:
بنابراین باور و اعتقاد به خدای عالم هستی داشتند، اما بت ها را واسطه و نماینده پروردگار عالم می دانستند.
در قرآن نه تنها “الله” به عنوان نام بت بیان نشده و در هیچ کجا اشارهای به نام بت نیست، بلکه نشان می دهد که الله به عنوان‌آفریدگار عالم هستی مورد پذیرش همه بود. روشن است که آفریدگار عالم(آسمان و زمین) بت و سنگ و چوب و. . . نیست. ‌آن ها نیز آفریده و ساخته دست آفریده الهی هستند.
بنابراین روشن است چرا نام پدر پیامبر عبدالله است.
الله چیز نامعلومی برای عرب قبل از اسلام نبود. او پرودگار تمام عالم هستی بود. همان خدای آفریدگار بود، چون خاندان پیامبر بر دین حنیف و یکتاپرست بودند، نامگذاری نام فرزند به عبدالله نیز روشن می شود حتی اگر بر دین حنیف نبوده باشند، باز الله شناخته شده بود.
پی‌نوشت‌ها:
۱. زمر(۳۹) آیه ۳.
۲. همان، آیه ۳۸.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.