پیامبر(ص) در چند سالگی پدر و مادر خود را از دست داد؟

0 2,830

درباره زمان درگذشت عبدالله پدر پیامبر اکرم اختلاف است، به نقلی هنوز حضرت محمد به دنیا نیامده بود و همچنین ۲۸ روز پس از ولادت حضرت و ۲ماه، ۷ ماه، یک سال و دو سال پس از ولادت حضرت نیز گفته شده است. (۱) شش سال و سه ماه از عمر پیامبر(ص) گذشته بود که که مادرش آمنه در گذشت. (۲)

پی نوشت:
۱. مقریزی، امتاع الاسماع، ج۱، ص۹.
۱. یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج ۲ ص ۱۰؛ آیتی و گرجی، تاریخ پیامبر اسلام، ص۵۲.

مختصری از زندگی حضرت محمد(ص)

مُحَمَّد بن عَبدُاللّه بن عَبدُالمُطّلِب بن هاشم (عام الفیل–۱۱ق) پیامبر اسلام، از پیامبران اولوالعزم و آخرین پیامبر الهی. معجزه اصلی او قرآن است و مردم را به یکتاپرستی و اخلاق نیک دعوت کرد.

حضرت محمد(ص) در جامعه مُشرک جزیره العرب به دنیا آمد، اما از بت‌پرستی و نزدیک شدن به زشتی‌های رفتاری رایج در جامعه پرهیز می‌کرد. در چهل سالگی به پیامبری رسید و مهمترین پیامش دعوت به توحید بود. هدف از بعثتش را تکمیل فضایل اخلاقی معرفی کرد. مشرکان مکه سال‌ها او و پیروانش را آزردند، ولی آنان از اسلام دست برنداشتند. حضرت محمد(ص) پس از ۱۳ سال دعوت به اسلام در مکه، به مدینه رفت و این هجرت، مبدأ تاریخ اسلامی شد.

با کوشش پیامبر(ص) تقریبا تمام شبه جزیره عربستان در زمان حیات او به اسلام گروید. در دوره‌های بعد، گسترش اسلام ادامه یافت و به تدریج اسلام دینی جهانی شد.

براساس حدیث ثقلین، پیامبر(ص) به مسلمانان سفارش کرد که پس از وی به قرآن و عترت او پناه ببرند و از آن دو جدا نشوند و در مناسبت‌های گوناگون، از جمله در واقعه غدیر، امام علی (ع) را جانشین خویش معرفی کرد.

پیامبر در ۲۵ سالگی با خدیجه ازدواج کرد و حدود ۲۵ سال با او زندگی کرد. پس از وفات خدیجه، پیامبر با همسران دیگری ازدواج کرد. فرزندان پیامبر از خدیجه و ماریه بودند و همه آنها جز حضرت فاطمه(س) در زمان حیات پیامبر از دنیا رفتند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.