چرا پیامبر(ص) از شمردن اجداد خود بعد از عدنان نهی کرده اند؟

0 55

چرا پیامبر فرمود: زمانی که اجداد مرا می شمارید به عدنان که رسیدید صبر کنید و دیگر نشمارید. چرا شیخ عباس قمی با وجود نهی پیامبر در منتهی الآمال بالاتر از عدنان را نیز می شمارد.

پاسخ:
پیامبر اسلام(ص) فرموده است: اذا بلغ نسبی الی عدنان فامسکوا؛(۱) هنگامی که نسبت من به عدنان رسید دست نگه دارید و جلوتر نروید. و نیز می فرمود: که آنچه در میان اعراب در این قسمت معروف است، درست نیست.
مطابق آنچه میان مورخین مسلم است نسب رسول خد ا(ص) تا”عدنان” که بیست و یکمین جد آن حضرت بوده این گونه است: محمد بن عبد الله بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصی بن کلاب بن مره بن کعب بن لوی بن غالب بن فهر بن مالک بن نضر بن کنانه بن خزیمه بن مدرکه بن الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.
و پس از عدنان تا حضرت اسماعیل(ع) و همچنین پس از ابراهیم(ع) تا حضرت آدم(ع) در عدد اجداد آن حضرت و نام های ایشان در بسیاری از موارد میان اهل تاریخ اختلاف است و شاید این اختلاف سبب شده است که پیامبر اسلام سفارش کرده به این امر نپردازید.(و این اختلاف ها منجر پرداختن به مسائل فرعی و گاهی انتسابهای غلط به پیامبر(ص) نشود. )
و البته این روایت دلالت بر حرمت این مساله ندارد و در واقع سفارش شده است که بهتر است که دست به این کار زده نشود و به نوعی کراهت را می رساند البته ممکن است مصالحی چون وجود شبهه و سوالات مکرر در انتساب پیامبر(ص) به حضرت ابراهیم(ع) ضرورت پرداختن به این موضوع را ایجاب کرده به طوری که می توان قایل به رفع نهی در این گونه موارد شد.
پی نوشت:
۱. آیتی، محمد ابراهیم آیتی، تاریخ پیامبر اسلام، تهران، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۶۶ش، ص۱.
منبع: نرم افزار پیامبرمهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.