کسی که به مرگ اعتقاد دارد نمی تواند خوشحالی کند؟

0 56

روایتی در تورات آمده که «در شگفتم از کسی که به مرگ یقین دارد خوشحالی می نماید…» اولاً حدیث معتبر است؟ ثانیاً بر طبق این روایت کسی که به مرگ اعتقاد دارد نمی تواند خوشحالی کند؟

پاسخ:

روایت مورد نظر پرسشگر محترم در ارشادالقلوب نقل شده است که: «وَ فِی تَوْرَاهِ مُوسَی ـ علیه السلام ـ عَجِبْتُ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْمَوْتِ کیْفَ یَفْرَحُ وَ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْحِسَابِ کیْفَ یُذْنِبُ وَ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْقَدَرِ کیْفَ یَحْزَنُ وَ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالنَّارِ کیْفَ یَضْحَک وَ لِمَنْ رَأَی تَقَلُّبَ الدُّنْیَا بِأَهْلِهَا کیْفَ یَطْمَئِنُّ إِلَیْهَا وَ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْجَزَاءِ کیْفَ لَا یَعْمَلُ وَ لَا عَقْلَ کالدِّینِ وَ لَا وَرَعَ کالْکفِّ وَ لَا حَسَبَ کحُسْنِ الْخُلُق».(۱)
این روایت مرسل است لذا از نظر علم رجال نمی توان آن را معتبر دانست. ولی روایتی در اصول کافی به همان مضمون و محتوا آمده است که از نظر سندی معتبر و قابل اعتماد می باشد و آن روایت این است: «الْحُسَیْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّی بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَسْبَاطٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ الرِّضَا علیه السلام یَقُولُ کانَ فِی الْکنْزِ الَّذِی قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ کانَ تَحْتَهُ کنْزٌ لَهُما کانَ فِیهِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ عَجِبْتُ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْمَوْتِ کیْفَ یَفْرَحُ وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَیْقَنَ بِالْقَدَرِ کیْفَ یَحْزَنُ وَ عَجِبْتُ لِمَنْ رَأَی الدُّنْیَا وَ تَقَلُّبَهَا بِأَهْلِهَا کیْفَ یَرْکنُ إِلَیْهَا وَ یَنْبَغِی لِمَنْ عَقَلَ عَنِ اللَّهِ أَنْ لَا یَتَّهِمَ اللَّهَ فِی قَضَائِهِ وَ لَا یَسْتَبْطِئَهُ فِی رِزْقِهِ فَقُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاک أُرِیدُ أَنْ أَکتُبَهُ قَالَ فَضَرَبَ وَ اللَّهِ یَدَهُ إِلَی الدَّوَاهِ لِیَضَعَهَا بَیْنَ یَدَیَّ فَتَنَاوَلْتُ یَدَهُ فَقَبَّلْتُهَا وَ أَخَذْتُ الدَّوَاهَ فَکتَبْتُه».(۲)
اولاً: سند روایت صحیح می باشد زیرا تمامی راویان واقع در سند، امامی عادل می باشند.(۳)
ثانیاً: سند آن اتصال دارد و مسند است چرا که سلسله راویان به نحوی است که می توانند از همدیگر روایت داشته باشند.(۴)
در مورد قسمت دوم سئوال شما که فرمودید کسی که به مرگ اعتقاد دارد نمی تواند خوشحال باشد بایستی مقدمتاً منشا خوشی و ابعاد آن را شناخت تا به حقیقت دست پیدا کرد:
اولاً: اندوه و شادی، رغبت و نفرت و رنج و راحت آدمی دایر مدار طرز فکر آدمی در مساله سعادت و شقاوت است.
ثانیاً: سعادت و شقاوت و هر عنوان دیگری که این معنا را می رسانند، به اختلاف موردش مختلف می شود، خوشی و اندوه روح، امری است و خوشی و اندوه جسم، امری دیگر و همچنین خوشی و اندوه انسان، امری است و خوشی و اندوه حیوان امری دیگر. پس با آنچه که عنوان شد خوشی و غم بر اساس افراد و مصادیق خود معانی و برداشت متفاوت خواهد داشت. از طرفی در مورد خوشحالی و غم دو نگاه وجود دارد: یکی از منظر اسلام و دیگری از منظر مادی.
خوشحالی و غم موجودات با شعور، بستگی به شعور و اراده آنها دارد، لذا امری در نظر عده ای لذیذ و مسرت آور است ولی همان امر و کار در نظر عده ای دیگر مایه غم و اندوه است، هم چنان که گاهی امری برای عده ای غم انگیز است ولی عده ای دیگر از آن احساس ناراحتی نمی کنند.(۵)
روشی که قرآن در مساله خوشحالی و غم طی کرده غیر از آن روشی است که مادیین پیش گرفته اند و انسان فرو رفته در مادیات هم اگر بخواهد زندگیش گوارا شود باید از مکتبی پیروی کند که خوشحالی حقیقی را سعادت بداند و غم حقیقی را شقاوت بداند، چون قرآن آنچه را که واقعا سعادت است، سعادت می داند و آنچه براستی شقاوت است شقاوت می خواند.(۶)
قرآن به پیروان خود دستور می دهد که دل به غیر خدا نبندند، و به آنان این باور را می دهد که تنها مالکی که مالک حقیقی همه چیز است خدا است، هیچ چیزی جز بوسیله خدا روی پای خود نمی ایستد، (چنین کسی اگر دوا می خورد دوای خدا را می خورد، و اگر غذا می خورد غذای او را می خورد، برای دوا غذا و هیچ تاثیر استقلالی قائل نیست نه خوشی و نه ناخوشی) و چنین انسانی در دنیا چیزی بجز سعادت برای خود نمی بیند، آنچه می بیند سعادت روح و جسم او است و غیر این دو چیز را عذاب و دردسر می داند، بخلاف انسان دل بسته به مادیات و هوای نفس که چنین فردی چه بسا خیال کند آن اموال و ثروتی که برای خود جمع آوری کرده مایه خوشی او است، ولی به زودی بر خبط و گمراهی خود واقف می شود، و همان خوشی خیالی تبدیل به غم یقینی می شود چنان که خداوند فرموده: فَذَرْهُمْ یَخُوضُوا وَ یَلْعَبُوا حَتَّی یُلاقُوا یَوْمَهُمُ الَّذِی یُوعَدُونَ(۷). «بحال خودشان وابگذار تا در مادیات فرو روند و سرگرم بازی باشد تا بناگاه روزی را که وعده داده شده اند دیدار کنند».
و نیز فرموده: لَقَدْ کنْتَ فِی غَفْلَهٍ مِنْ هذا فَکشَفْنا عَنْک غِطاءَک فَبَصَرُک الْیَوْمَ حَدِیدٌ(۸). «تو از این در غفلت بودی. ما پرده از پیش چشمت کنار زدیم، و در نتیجه امروز چشمانت تیزبین شده است».
و نیز فرموده: فَأَعْرِضْ عَنْ مَنْ تَوَلَّی عَنْ ذِکرِنا، وَ لَمْ یُرِدْ إِلَّا الْحَیاهَ الدُّنْیا، ذلِک مَبْلَغُهُمْ مِنَ الْعِلْمِ(۹). «پس از هر کس که از یاد ما اعراض می کند و بجز زندگی دنیا نمی خواهند، روی برگردان، اینها سطح فکرشان اینقدر کوتاه است».
از اینجا روشن می شود که درک و طرز فکری که در انسان های یکتاپرست و اهل قرآن است غیر درک و طرز فکری است که دیگران دارند، با اینکه هر دو طایفه از یک نوع هستند، یعنی هر دو انسانند، البته بین دو نقطه نهایی این دو طرز تفکر مراتب بسیاری هست، که صاحبان آن اهل ایمان هستند اما طایفه دیگر بخاطر نرسیدن به کمال تربیت و تعلیم الهی، کم و زیاد و یا زیادتر گرفتار انحراف فکری می شوند.(۱۰)
حال با توجه به مطالبی که عنوان شد می توان به دست آورد که معتقد به مرگ اگر انسان مومنی باشد مرگ را لقاء الهی می داند و پل رسیدن به وعده های الهی و این خود بالاترین خوشی و لذت را برای او دارد و از لذت های حلال دنیوی هم بهره می برد و به خوشی های مورد تایید قرآن نیز روی می آورد و با این نگرش هم از دنیا لذت می برد و هم به لذت های آخرت می رسد. امّا خوشحال به معنای خوش مطلق و عدم توجه به عاقبت انسان ها، برای مؤمن معنا ندارد. ولی کسی که معتقد به جهان آخرت نیست مرگ را گذر از خوشی برای سختی و عذاب می داند. انسان مومن چه زندگی را امتحان الهی می داند به نگاه ما سختی می کشد ولی در نگاه خودش شاید همین سختی برای او شیرین و گوارا باشد و برخلاف این انسانی که معتقد به چیزی نیست به ظاهر خوش است.(۱۱)

پاورقی:

۱. دیلمی، حسن، إرشاد القلوب إلی الصواب، قم، شریف رضی، چاپ اول، ۱۴۱۲ق، ج۱، ص۷۴.
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، تهران، اسلامیه، چاپ دوم، ۱۳۶۲ش، ج۲، ص۵۹.
۳. ر.ک: خوئی، سید ابوالقاسم، معجم رجال الحدیث، بیروت، بی جا، چاپ سوم، ۱۴۰۳ق، ج۶، ص۷۴. ر.ک: ج۱۱، ص۲۶۰. ر.ک: ج۱۸، ص۲۵۸.
۴. همان.
۵. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، قم، چاپ پنجم، ۱۳۷۴ش، ج۳، ص۱۶.
۶. جوادی آملی، عبدالله، تسنیم، قم، انتشارات اسراء، چاپ دوم، ۱۳۸۸ش.
۷. معارج : ۴۲.
۸. ق : ۲۲.
۹. نجم : ۳۰.
۱۰. المیزان، همان، ج۳، ص۱۶.
۱۱. جوادی آملی، عبدالله، معاد در قرآن، قم، انتشارات اسراء، چاپ اول، ۱۳۸۱ش، ص۲۶۶.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.