منظور از او دیگر بر نمی گردد و شما باید به سوی او بروید چیست؟

0 45

روایتی از حضرت علی ـ علیه السلام ـ در مورد مرگ که مضمون آن بدین شرح است که در باب تسلی خاطر بازماندگان می فرمایند: عزیز شما به سفری رفته است و فرق آن با دیگر سفرها این است که او دیگر بر نمی گردد و شما باید به سوی او بروید.

پاسخ:
عمومیت مرگگرچه بسیاری از مردم مایلند که فناپذیری خود را فراموش کنند، ولی این واقعیتی است که اگر ما آن را فراموش کنیم، آن، ما را هرگز فراموش نخواهدکرد.
این حیات و زندگی بالاخره به پایان می رسد و روزی می شود که مرگ به سراغ همه می آید و ناچار باید از این دنیا رخت بر بست. خداوند در قرآن کریم بدین موضوع اشاره دارد:
و ما جعلنا لبشر من قبلک الخلد افان مات فهم الخالدون(۱) ما برای هیچ انسانی قبل از تو زندگی جاویدان قرار نداده ایم (وانگهی آیا آنها که انتظار مرگ تو را می کشند) اگر تو بمیری آنها زندگی جاویدانی دارند؟
خداوند در سه جای قرآن کریم به طعم مرگ اشاره کرده و عبارت کل نفس ذائقه الموت(۲) به معنی «هر کسی طعم مرگ را می چشد» آورده است. اگر انسان با گناهان آلوده نشده باشد به راحتی طعم شیرین مرگ را خواهد چشید اما طعم مرگ در نظر شخص گنهکار تلخ است.
در یکی دیگر ازآیات، خداوند می فرماید: کل شیء هالک الا وجهه(۳) یعنی همه چیز جز ذات پروردگار فانی می شود. که این خود اشاره به عمومیت مرگ دارد. در تفسیر این آیه شریفه آمده است: «هنگامی که دانستیم تنها چیزی که در این عالم باقی می ماند ذات پاک خدا است، روشن می شود آنچه نیز به نحوی با ذات پاک او مربوط است، آن نیز رنگ بقا و ابدیت به خود می گیرد: آیین خدا که از ناحیه اوست ابدی است، عمل صالح که برای او است ابدی است، رهبران الهی که به او ارتباط دارند از این نظر که به او مربوطند رنگ جاودانی دارند، خلاصه هر چیزی که به نحوی با ذات پاک او پیوند و ارتباطی داشته باشد از آن نظر فنا و هلاک برای او نیست.(۴)
در این آیه خداوند مرگ را مختص همه اشیاء و موجودات می داند وحتی در آیه ای دیگر مرگ را مخصوص همه کسانی می داند که در آسمان ها و زمین هستند.(۵)
در یکی دیگر از آیات قرآن کریم «مرگ» به عنوان یک قانون الهی فراگیر معرفی شده است. اینما تکونوا یدرککم الموت و لو کنتم فی بروج مشیده(۶). «هر جا که باشید ولو در حصارها و برجهای سخت استوار مرگ شما را درمی یابد».
آری زندگی جاوید و حیات بدون مرگ در دنیا ممکن نیست، هیچ فردی در این جهان برای همیشه نمی ماند. مرگ سرنوشت حتمی همه انسانها است، چه فقیر چه غنی، چه مرد و چه زن، چه پیر و چه جوان، چه سالم و چه مریض خواهند مرد. چنانچه در سخنان گهر بار امام علی ـ علیه السلام ـ می خوانیم: «نفس المرء خطاه الی اجله. نفس های انسان گام های او به سوی مرگ است».(۷) هر یک از ما باید دقت کنیم که نفسهایمان چگونه سپری می شود و در چه حالتی قرار داریم. آیا دم و بازدم ما با عبادت حق تعالی توام بوده یا با گناه سپری شده است؟
زندگی کردن من مردن تدریجی بود هرچه جان کند تنم عمر حسابش کردم
مرگفرض کنید شما قصد دارید از شهر اصفهان خارج شوید، در خارج از شهر تابلویی را می بینید که روی آن کلمه «اصفهان» نوشته شده و خطی مورب روی آن کشیده شده است یعنی از اینجا به بعد شهر اصفهان تمام شده است بدون اینکه شخص شما با شهر اصفهان از بین رفته باشد. در اینجا فقط «انتقال» رخ داده و هیچ چیز از بین نرفته است. مرگ نیز چنین است، انتقال از دنیا به آخرت بدون اینکه انسان یا دنیا از بین برود. در زیر حدیثی از امام علی ـ علیه السلام ـ نقل می کنیم: «یا ایها الناس إنا خلقنا و إیاکم للبقاء لا للفناء، لکنکم من دار الی دار تنقلون، فتزودوا لما انتم صائرون الیه و خالدون فیه. ای مردم! ما و شما برای ماندن آفریده شده ایم نه برای از بین رفتن، شما با مرگ از دنیا نمی روید بلکه از خانه ای به خانه دیگر منتقل می شوید. بنابراین زاد و توشه خانه ای را که باید به جانب آن حرکت کنید و جاوید باشید، فراهم سازید».(۸)
مرگ تعویض لباس استحدیثی از امام سجاد ـ علیه السلام ـ است که ایشان در پاسخ پرسش «مرگ چیست؟» فرمود: «للمومن کنزع فیها و سخه و فک قیود و اغلال ثقیله و الاستبدال بأفخر الثیاب و اطیبها روائح و اوطأ المراکب و آنس المنازل. و للکافر کخلع ثیاب فاخره و نقل عن منازل انیسه و الاستبدال بأوثق الثیاب و أخشنها و أوحش المنازل و أعظم العذاب. مرگ برای مومن چون برکندن جامه هایی چرکین و شپشی از تن است و از هم گسستن زنجیرها و کنده های گران بار و جایگزین کردن فاخرترین و خوشبو ترین جامه ها و راهوار ترین مرکب ها و امن ترین منزل ها است و برای کافر به منزله برکندن جامه هایی فاخر از تن و منتقل شدن از منزل هایی امن و جایگزین کردن آنها به کثیف ترین و خشن ترین جامه ها و وحشت ناکترین منزلها و بزرگترین عذاب است».(۹)
با این توضیحات و پاسخی که داده شد لازم به ذکر است که در باره عنوان پرسش شما پرسشگر محترم لازم به ذکر است که. بلی حدیثی از حضرت علی ـ علیه السلام ـ بدین معنا نقل شده است و آن اینکه امام علی ـ علیه السلام ـ فرمود: «وَ عَزَّی قَوْماً عَنْ مَیتٍ مَاتَ لَهُمْ فَقَالَ ـ علیه السلام ـ إِنَّ هَذَا الْاَمْرَ لَیسَ لَکُمْ بَدَاَ وَ لَا إِلَیکُمُ انْتَهَی وَ قَدْ کَانَ صَاحِبُکُمْ هَذَا یسَافِرُ فَعُدُّوهُ فِی بَعْضِ اَسْفَارِهِ فَإِنْ قَدِمَ عَلَیکُمْ وَ إِلَّا قَدِمْتُمْ عَلَیهِ. به جمعی در مرگ یکی از خویشاوندانشان چنین تسلیت گفت: مردن از خاندان شما آغاز نشده و به شما نیز پایان نخواهد یافت. این دوست شما زمانی که زنده بود به سفر می رفت اکنون گمان کنید که به یکی از سفرها رفته اگر او باز نگردد شما به سوی او خواهید رفت».(۱۰)
و در روایتی بدین منظور می فرماید: مولا علی ـ علیه السلام ـ : «ای مردم بقا پس از مرگ است. حق این است که ما وارث پیش از خودیم و وارثانی پس از خود داریم همانا ما شاخه های پنهایی هستیم که درگذشتند. اصل که رفت فرع هم می رود. ای مردم شما منزل آخرت خود را با بهره گرفتن از منزلی که از آن می کوچید یعنی دنیا اصلاح نمائید».(۱۱)

پاورقی:

۱. انبیاء : ۳۴.
۲. آل عمران : ۱۸۵. انبیاء : ۳۵. عنکبوت : ۵۷.
۳. قصص : ۸۸.
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ته‍ران. دارالکتب الاسلامیه‫، ۱۳۵۳ش، ج۱۶، ص۱۹۲.
۵. زمر : ۶۸. «ونفخ فی الصور فصعق من فی السماوات و من فی الارض».
۶. نساء : ۷۸.
۷. سیدرضی، نهج البلاغه، نرجمه سید کاظم ارفع، تهران، فیض کاشانی، چاپ ششم، ۱۳۸۶ش، حکمت ۷۴.
۸. الام‍ال‍ی، الارش‍اد، الاخ‍ت‍ص‍اص ش‍ی‍خ ال‍م‍ف‍ی‍د، م‍ش‍ه‍د، نشر م‍ج‍م‍وع ال‍ب‍ح‍وث الاس‍لام‍ی‍ه، ۱۴۱۰ق، ۱۳۶۸ش، ص۲۲۹
۹. م‍ح‍م‍دی ری ش‍ه‍ری، م‍ح‍م‍د، میزان الحکمه، ترجمه حمیدرضا شیخی، قم، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، سازمان چاپ و نشر‬ ‫، ۱۳۸۶ش، ج۱۲، ح۱۹۱۰۷.
۱۰. نهج البلاغه، حکمت ۳۵۷.
۱۱. اب‍ن ش‍ع‍ب‍ه، ح‍س‍ن ب‍ن ع‍ل‍ی، تحف العقول، ترجمه اقتباس از ترجمه پرویز اتابکی. انتخاب احادیث محسن موسوی، قم، دارالحدیث، ‫ ۱۳۸۳ش، ص۲۲۲
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.