حدیث ان هذا القران خَلْف فراشی را شرح دهید؟

0 39

آیا درست است که پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ به حضرت علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: ان هذا القران خَلْف فراشی … آیا احترام به قرآن واجب نیست که پیامبر آن را به پشت سر خود انداخته است؟

پاسخ:

این روایت فقط در تفسیر قمی، علی بن ابراهیم قمی(۱) آمده و علامه مجلسی در بحارالانوار(۲)، از او نقل کرده است و در جوامع روایی دیگر نقل نشده است. بهتر است اصل روایت را باسند ذکر نماییم:
«علی بن الحسین عن احمد بن ابی عبدالله عن علی بن الحکم عن سیف بن ابی‌بکر الحضرمی عن ابی عبدالله ـ علیه السلام ـ قال: ان رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ قال لعلی ـ علیه السلام ـ : یا علی! القرآنُ خلْفَ فراشی فی المصحفِ و الحریرِ و القراطیس، فخذوه و اجمعوه و لاتضیعوه کما ضیعت الیهود التورات …. امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمودند: همانا پیامبر اسلام به علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: یا علی! نوشته‌های قرآن، در پارچه‌ای حریر و کاغذ در پشت رختخواب من (داخل طاقچه یا کمد) قرار گرفته: بگیر و آن را جمع نما و از بین نبر (در نگهداری آن کوشا باش) آنچنان که یهودیان کتاب تورات را ضایع کرده و از بین بردند … »
از ظاهر روایت استفاده می‌شود که هیچ اهانتی به قرآن نشده است بلکه حکایت از احترام قرآن دارد. پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ که الگو و اسوه تمام بشریت است، ‌خود بالاترین احترام را به قرآن می‌نمود. در این روایت اشاره شده، که قرآن که در پارچه حریر پیچیده شده، پشت رختخواب من است، مانند این که ما بگوییم: قرآن پشت کتاب‌های من است یا پشت کامپیوتر من است. در این روایت نیز اشاره به مکان قرآن نموده است نه این که پشت پیامبر واقع شده باشد، بلکه پشت رختخواب پیامبر که در مکانی از خانه ردیف شده قرار گرفته است، مانند: طاقچه یا کمد و …

پاورقی:

۱. علی بن ابراهیم قمی، تفسیر قمی، قم، دارالکتاب، ۱۴۰۴ق، ج۲، ص۴۵۱.
۲. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، مؤسسه الوفا، ج۸۹، ص۴۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.