غیره المراهِ کفرٌ , و غیرهُ الرجلِ ایمانٌ چیست؟

0 34

معنای دقیق این سخن امام علی ـ علیه السلام ـ . غیره المراهِ کفرٌ , و غیرهُ الرجلِ ایمانٌ (حکمت:۱۲۴) چیست؟

پاسخ:

در نهج البلاغه ترجمه مرحوم دشتی چنین آمده: غیرت زن کفرآور و غیرت مرد نشانه ایمان اوست.(۱) با مراجعه به شرح و توضیح این عبارت در ترجمه نهج البلاغه دیگر نویسندگان، معنای آن روشن می شود , مرحوم فیض الاسلام چنین ترجمه کرده اند . غیرت زن (بر مرد) کفر است زیرا مستلزم حرام دانستن دو زن یا بیشتر برای یک مرد که خدا آن را حلال نموده است می باشد و غیرت مرد (بر زن) ایمان است چون موجب حرام دانستن اشتراک دو مرد است در یک زن که خدا آن را حرام کرده است.(۲)
در ترجمه محمد علی انصاری چنین آمده است که . مرد به دستور خدا و شرع می تواند چندین زن عقدی و متعه داشته باشد و اگر زن راضی نباشد خلاف دستور خدا رفتار کرده است , لکن زن در حال واحد نمی تواند بیش از یک شوهر اختیار کند , و اگر شوهر، مرد دیگری را در فراش خود دید و فرضاً آن شخص را کشت عین ایمان رفتار کرده است.(۳)
همان طور که مرد حاضر نیست مرد دیگری همسرش را ببیند و با او رابطه داشته باشد , زن هم از نظر روحی حاضر نیست شوهرش با زن دیگری همبستر گردد و با او رابطه داشته باشد. به دنبال این ناراحتی ها مرد برای حفظ ناموس خود اقدام می کند که عملش از روی ایمان سرچشمه گرفته است . اما زن هم اقدام می کند ولی اقدام او به کفر و بی ایمانی منتهی می گردد. هر دو غیرت ناموس دارند , اما عمل زن بر خلاف دستور خداوند و برنامه مرد طبق دستور الهی.(۴)

پاورقی:

۱. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، قم، انتشارات دفتر نشر مصطفی، چاب اول، ۱۳۷۹ش، ص۶۵۲، حکمت ۱۲۴.
۲. نهج البلاغه، ترجمه سید علینقی فیض الاسلام، تهران، ۱۳۵۱ش، ص۱۱۴۴، حکمت ۱۱۹.
۳. نهج البلاغه, ترجمه محمد علی انصاری, تهران, ص۱۰۷۲, حکمت ۱۲۰.
۴. نهج البلاغه, کلمات قصار, ترجمه و شرح مصطفی زمانی, قم، انتشارات فاطمه الزهرا (س)، چاپ ششم, ۱۳۷۷ش، ص۱۰۶, حکمت ۱۱۹.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.