خدا انسان را درتاریکی آفریده است؟

0 44

 

در مورد این حدیث توضیح فرمایید؟ خداوند بدترین آفریدگان خویش را در تاریکی آفرید و از نور خویش بر آنها بینداخت. هر کس در آن روز، نور بدو رسیده است هدایت یافته است و هر کس بی بهره مانده است به گمراهی افتاده است؟

پاسخ:

این گونه اخبار و روایات که بیشتر از طرف کسانی که معتقد به جبر هستند و هیچ گونه اختیار و اراده ای به انسان نمی دهند و افعال و اعمال انسان را به خداوند نسبت می دهند و در اصطلاح کلامی، جبریّه هستند، مطرح می شود. لذا با طرح چنین روایاتی می خواهند اندیشه و اعتقاد خود را توجیه و تفسیر کنند. در منابع شیعی مخصوصاً منابع اصیل و روائی شیعه که نزد علما و دانشمندان معتبر باشد، این گونه احادیث مخصوصا حدیث مذکور، وارد نشده است. البته برخی کتاب های شیعی متأخر از اهل سنت نقل قول کرده اند.(۱) ولی درمنابع روائی و حدیثی و تفسیری اهل سنت، این حدیث را برخی از عبدالله بن عمرو عاص، و برخی نیز از عبدالله بن عمر که هر دو از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل حدیث کرده اند، درمنابع و کتب خود آورده اند.
متن حدیث به این شکل می باشد. «عبدالله بن عمرو قال: سمعت رسول الله ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ یقول: انّ الله خلق خلقه فی ظلمه ثم القی علیهم من نوره، فمن اصابه من ذلک النور یومئذ شی اهتدی و من اخطأ ضل».(۲)
عبدالله بن عمرو عاص می گوید: شنیدم رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: خداوند خلق خود را در تاریکی آفرید. سپس از نور خودش برآنها تابید، پس کسانی که از این نور بهره ای بردند و در شعاع نور قرار گرفتند، هدایت یافتند و کسانی که از نور خدا بی بهره ماندند به گمراهی و ضلالت گراییدند. سپس در ادامه روایت می گوید: من می گویم: قلم از آنچه خداوند به آن علم دارد ناتوان است و می خشکد.
همان طور که مشاهده می شود، بر اساس این روایت اختیار انسان سلب شده و هدایت و ضلالت انسان به خداوند نسبت داده شده است. که بر اساس عقیده شیعه، باطل است. البته با وجود اینکه شیعیان از عبدالله بن عمرو بن عاص و عبدالله بن عمر روایاتی در کتب روائی خود آورده اند ولی متذکر این روایت نشده اند. و نیز از آنجا که مدتها نقل و کتابت آن از سوی خلیفه دوّم ممنوع شده بود، احتمال دارد این گونه روایات را جبریون بعدها جعل کرده باشند.
اگر بخواهیم حدیث را طبق نظر شیعه که برگرفته از احادیث و روایات ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ می باشد. تفسیر کنیم باید بگوئیم خداوند خلق خود را آفرید و برای هدایت این خلق راهنمائی قرار داد.
یکی راهنمای درونی، که از آن تعبیر به عقل و فطرت شده است. و دیگری راهنمای بیرون که همان انبیاء و پیامبران فرستاده شده از سوی خداوند برای هدایت بشر می باشند. هر چند که این توضیح با ظاهر روایت سازگار نیست ولی وقتی به روایاتی که درباره هدایت انسان وارد شده است ملاحظه می کنیم بیشتر ناظر بر این دو راهنما می باشند که هر دو از طرف خداوند است. عقل اول چیزی است که خداوند در وجود انسان خلق کرد و نور هدایت درونی در انسان به وجود آمد و سپس برای تکامل آن رسولانی را فرستاد که کلام خدا را به ابن بشر برسانند. لذا هر کس از این دو نیروی فطری و رسالت انبیاء، بهره گرفت هدایت یافت و هر کس عناد ورزید و دشمنی کرد، به گمراهی کشیده شد.

پاورقی:

۱. طباطبائی، سید محمد حسین، تفسیر المیزان، قم، جامعه مدرسین، (بی تا)، ج۸، ص۳۴۰.
۲. هیثمی، نورالدین، مجمع الزوائد و منبع الفوائد، بیروت، دارالکتب العلمیه، ۱۴۰۸ق، ج۷، ص۱۹۳. ابن حجر، فتح الباری، بیروت، دارالمعرفه، (بی تا)، ج۱۱، ص۴۳۰. عمرو بن ابی عاصم، کتاب السنه، تحقیق ناصر الدین البافی، بیروت، المکتب الاسلامی، ۱۴۱۳ق، ص۱۰۷. محمد بن هبان، صحیح ابن حبان، بیروت، مؤسسه الرساله، ۱۴۱۴ق، ج۱۴، ص۴۳. سیوطی، جلال الدین، الدر المنثور، جده، دارالمعرفه، ۱۳۶۵ق، ج۳، ص۱۴۷ و…
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.