حسین منی و انا من حسین یعنی چه؟

0 55

قسم دوم حدیثی که پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرماید (حسین منی و انا من حسین) یعنی چه؟

پاسخ:

پیامبر بزرگوار اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ طبق این حدیث (که شیعه و سنی آن را نقل کردند) فرمود: حسین از من است و من از حسین، از این که حسین از پیامبر است بحثی نیست چون که امام حسین ـ علیه السلام ـ نوه آن حضرت است، امّا پیامبر از حسین است. منظورش این است که دین اسلام یک علّت مُحدثَه دارد که باعث به وجود آمدن آن است و آن علّت مُحدثه وجود مقدس پیامبر اسلام بود که خداوند به واسطه آن حضرت دین اسلام را به وجود آورد و گسترش داد.
رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ مدت ۲۳ سال برای دین جدیدی که آورده بود زحمات فراوانی کشیده و سختی های زیادی را تحمل نموده تا این که خداوند بعد از انتخاب امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ به عنوان جانشین آن حضرت، آیه نازل کرد که ألیوم أکملت لکم دینکم(۱). «امروز دین شما را کامل کردم».
علت دیگر دین اسلام علت مُبقیه آن است یعنی آنچه که باعث بقای دین اسلام شده، و آن علتّ مبقیه وجود مقدس امام حسین ـ علیه السلام ـ است به این بیان که بعد از رحلت پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ انحرافات شروع شد، زمان اولی (ابوبکر) به خاطر جوّی که بر جامعه حاکم بود انحرافات کمتر بود و زمان دومی (عمر) بیشتر شد تا به دوره سومی (عثمان) رسید که انحراف و خلاف کاری ها به اوج خودش رسیده بود و حضرت علی ـ علیه السلام ـ هم چند سالی که حکومت کردند.
افرادی مانند معاویه آن قدر کارشکنی کردند و جنگ هایی را بر آن حضرت تحمیل کردند که آن حضرت نتوانست همه آن انحراف ها را برطرف کند تا رسید به زمان امام حسین ـ علیه السلام ـ و حضرت در یک موقعیت از زمان قرار گرفت که باقی ماندن و از بین رفتن دین اسلام وابسته به ایشان بود، و خود آن حضرت هنگامی که پیشنهاد شد با یزید بیعت کند و حکومت آن خبیث را به رسمیت بشناسد، فرمودند: «علی الأسلام السلام إذ قد بلیت الامّه براع مثل یزید»(۲) وقتی که جامعه مبتلا شود به زمامداری مانند یزید، دیگر باید با دین اسلام خداحافظی کرد و فاتحه آن را خواند، چون که یزید کسی بود که به هیچ یک از مقررات دینی و اخلاقی پایبند نبود و علناً کارهای خلاف شرع را انجام می داد، اصلاً هیچ اعتقادی به خدا و پیغمبر نداشت، لذا امام حسین ـ علیه السلام ـ با مخالفت و قیام خونینی که نمود یزید و یزیدیان را رسوا کرد و ملتها را از خواب غفلت بیدار کرد.
خلاصه این که قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ باعث بقای دین پیامبر شد، لذا پیامبر فرمود: «أنا من حسین» من از حسین هستم یعنی بقاء دین و نام من وابسته به حرکت آن حضرت است. (۳)
البته معانی و اسرار دیگری ممکن است در کلام حضرت باشد که بر ما روشن نیست.
به امید پیروی اسلام و مسلمین در سرتاسر جهان با ظهور امام عصر ارواحنا فداه.

پاورقی:

۱. مائده : ۳.
۲. علامه عسکری، معالم المدرستین، بیروت، مؤسسه النعمان، ۱۴۱۰ق، ج۳، ص۴۷.
۳. برای اطلاع بیشتر در این زمینه، ر.ک: شهید هاشمی نژاد، درسی که حسین(ع) به انسان ها آموخت. محمدباقر شریف القرشی، حیات الامام الحسین(ع)، نجف الاشرف، انتشارات الادب، چاپ اول، ۱۳۹۴ق، ج۱، ص۹۴.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.