نقل احادیث بهداشتی صحیح است؟

0 50

در سنن النبی علامه طباطبائی باب آداب و سنن آن حضرت در زناشویی حدیثی از امام باقر ـ علیه السلام ـ است که فرمود: میمونه می گفت: پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در ایام ماهانه ام دستور می داد که لنگی به خود بپیچیم و در بستر در کنار آن حضرت بخوابم؟! این روایت چه معنی دارد که نقل شده و آیا نیاز بود و آیا واقعا نیاز ما این است؟! حتی اگر بحث بهداشتی هم باشد. تمام مردم در تمام قرون و اعصار آن را می دانند آیا نقل آن از امام باقر ـ علیه السلام ـ صحیح است؟! آیا علامه درست کاری انجام داده که این حدیث را نقل کرده؟!

پاسخ:

برای رسیدن به پاسخ سئوال فوق دانستن مطالبی ضروری به نظر می رسد که ذکر می شود.
۱. سئوال از حیض و نزول آیه:
علامه طباطبائی مفسر گرانسنگ المیزان و نیز بسیاری از مفسرین ذیل آیه ۲۲۲ سوره بقره که در آن راجع به حیض یعنی عادت زنانگی سئوال شده است. این مطلب را آورده است که طوائف مختلف مردم در مسأله حیض دیدگاه ها و برخوردهای مختلف داشته اند و یهود در این مسأله شدت عمل به خرج می داد و در حال حیض مردان، حتی از غذا و آب و محل زندگی و بستر زنان حائض دوری می کردند یعنی زنان در ایام عادت ماهانه بایستی در یک اتاق جداگانه باشند و به هیچ چیزی دست نزنند و حتی وارد اتاق های دیگران هم نشوند.
مشرکین عرب نیز در این باره هیچ حکمی نداشتند جز اینکه عرب های ساکن مدینه از آداب و رسوم یهودیان متأثر بوده و آنان نیز همان سخت گیری های یهود را در معاشرت با زنان حائض معمول می داشتند. ولی عرب های دیگر چه بسا نزدیکی با زن حائض را ترجیح داده و می گفتند نطفه که در حال حیض منعقد شود باعث می شود بچه جنگجو به وجود بیاید و جنگجو بودن در میان عشایر صحرانشین، صفتی ممدوح بوده است.
این بود که عده ای آمدند از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در این باره سئوال کردند و خداوند آیه ۲۲۲ سوره بقره را نازل کرد و راه اسلام را مشخص نمود. اسلام در این میان راه وسط را در پیش گرفته و آن راه این است که مردان در هنگام عادت زنانگی فقط با زن نزدیکی نکنند و سائر لذت بردن ها مانند در یک بستر خوابیدن و بوسیدن و… برای آنان جائز است.(۱)
خداوند متعال در آیه ۲۲۲ سوره بقره راجع به حیض فرموده است «آن آزار و عارضه است» و عارضه و آزار یعنی چیزی که ملایم با طبع نباشد و امروزه پزشکان می گویند طبیعت زن در حال حیض سرگرم پاک کردن رحم و آماده کردن آن برای حامله شدن است و جماع در این حال نظام این عمل را مختل می سازد و به حمل و رحم زن صدمه می زند.(۲)
بنابراین اسلام فقط گفته در این حالت از نزدیکی خودداری شود، ولی زن را نباید از خانواده دور کرد.
۲. وظیفه مردم: با توجه به اینکه عقل بشر از رسیدن به بسیاری از حقایق عاجز است لذا حجت و دلیل برای ما یعنی آن امری که اگر بر طبق آن عمل کنیم معذور هستیم، قرآن و گفتار معصومین ـ علیهم السلام ـ سیره و رفتار آنان می باشد. با توجه به مطالب یاد شده اسلام نزدیکی در حال عادت زنانگی را حرام شمرده حالا فلسفه آن چیست مطلب دیگری است شاید همان امری باشد که پزشکان هم اکنون به آن پی برده اند و شاید هم مطلب دیگری باشد و از طرف دیگر سائر تمتعات از قبیل ملاعبه و بازی کردن زن و شوهر و بوسیدن همدیگر و… را جائز شمرده است و در عین حال نسبت به برخی از تمتعات بیان نموده که جائز است لکن کراهت دارد مثلا نزدیکی از پشت کراهت شدید دارد و نیز مطابق روایات رسیده از معصومین ـ علیهم السلام ـ که از جمله آن همین روایتی است که در سئوال آمده است، اجتناب نمودن و تمتع از محدوده ناف تا زانو در هنگام عادت، مستحب است ولی اگر همین استمتاع از روی لباس و ساتری باشد هیچ محذوری نداشته و مانند دیگر اوقات صد در صد جائز است یعنی کراهت هم ندارد.
روایت مورد سئوال بیانگر همین مطلب است که یکی از آداب اسلامی برای زن و شوهر در هنگام عادت بودن زن، این است که استمتاع از محدوده زانو تا ناف زن اگر صورت می گیرد از روی لباس و ساتری از قبیل لنگ و… باشد وگرنه بدون لباس مکروه است و این مطلب بعد از چهارده قرن برای مسلمانان شاید یک امر ضروری و ابتدائی به نظر برسد و نیاز به بیان نداشته باشد در عین حالی که همین حالا نیز برخی این مطلب را نمی دانند، اما این پرسش که علامه طباطبائی کاری درستی کرده که روایت مورد سئوال در کتاب سنن النبی آورده است؟
متأسفانه عده ای تصور می کنند که چون مسائلی را می دانند پس همه جامعه می داند و نیازی به گفتن ندارد، در حالی که در این دنیای مدرن نیز افرادی هستند که هنوز این مسائل را مراعات نمی کنند و اگر گفته نشود مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد و لذا بدون تردید علامه طباطبائی در جمع آوری این معارف راه گشا کاری شایسته کرده و لذا خود در مقدمه سنن النبی این کارش را از الطاف حق تعالی دانسته است. ایشان آداب زندگی پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را که مطابق صریح قرآن کریم اسوه و الگو است، در ابعاد مختلف جمع آوری کرده و جای شکی نیست که حفظ امانت نسبت به کلام دیگران و امانات دیگران از احکام عقلیه است و جز یهودیان به آن خیانت نمی کند، تا چه رسد که کسی کلام معصوم و مقتدا و اسوه خویش را نقل کند.
از آنچه گفته شد جواب این سئوال هم روشن شد که آیا ما به اموری از قبیل اینکه همسر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ لنگ می پوشیده و می خوابیده است نیاز داریم؟ بدون شک بیان سیره پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و معصومین ـ علیهم السلام ـ و روایات آنان برای این است که آنچه مربوط به مسائل دینی است و جزء حقایق به شمار می رود، گفته شود تا کلیات و جزئیات قوانین اسلام دانسته شود.
و اگر این حقایق گفته نشود امروز نیز که ادعای پیشرفت علم هست، عده ای پیدا می شوند که به زن اجازه نمی دهند در حالت ماهانه غذا تهیه نماید.

پاورقی:

۱. طباطبائی، سید محمد حیسن، المیزان، ترجمه موسوی همدانی، قم، جامعه مدرسین، ۱۳۸۵ش، ج۲، ص۳۱۲.
۲. همان، ج۲، ص۳۱۲.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.