حدیثی درباره حشر با آنچه انسان دوست دارد هست؟

0 890

آیا این جمله صحیح است که: «انسان هر کسی را دوست داشته باشد با همان شخص محشور می شود» آیا روایت یا حدیثی در این باره هست؟

پاسخ:

برای رسیدن به جواب ذکر چند نکته ضروری است:

۱. در منابع روایی اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ از دین به محبت تعبیر شده است تا جایی که فرموده اند: «هل الدین الّا الحبّ»(۱) دین چیزی جز دوستی نیست، دوستی با دوستان خدا و البته دشمنی با دشمنان خدا.

۲. این دوستی و محبت وقتی اثر کامل خود را خواهد داشت که به تبعیت و پیروی از دین و محبوبان آن یعنی پیامبر و اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ منجر شود قرآن کریم از زبان حضرت ابراهیم ـ علیه السّلام ـ می فرماید: فَمَنْ تَبِعَنی فَإنَّهُ مِنّی(۲) هر کس از من پیروی کند از شیعیان و دوستان من است.

۳. وقتی این تبعیت کامل شود فرد به عنوان عضوی از مجموعه اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ قرار می گیرد تا جایی که پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ درباره سلمان می فرماید: «سلمان از ما اهل بیت است» در نتیجه، به جای سلمان فارسی باید گفت: سلمانِ محمدی.

۴. روایات زیادی از اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ تحت عنوان «محشور شدن با اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ وجود دارد که به عنوان یکی از آثار دوستی با اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ شمرده شده است. در تعداد زیادی از این روایات جمله مشابه سؤال مورد نظر آمده است که به چند مورد از آنها اشاره می شود:

الف): پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ: «مَنْ احَبّنا اهل البیت فی اللهِ حُشِرَ مَعَنا و أدخَلْناهُ مَعَنا الجنّهَ»(۳)
«هر که ما اهل بیت را به خاطر خدا دوست داشته باشد با ما محشور شود و او را با خود به بهشت بریم».
ب): پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ : «مَنْ اَحَبّنا کانَ مَعَنا یَومَ القیامَهِ وَ لَوْ اَنَّ رَجُلاً اَحَبَّ حَجَراَ لَحَشَرَهُ اللهُ مَعَه»(۴)
«هر که ما را دوست بدارد روز قیامت با ما خواهد بود انسان اگر سنگی را دوست بدارد خداوند او را با همان سنگ محشور می کند».

پاورقی:

۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، انتشارات دارالحدیث، حرف «ح».
۲. ابراهیم:۳۷.
۳. محمدی ری شهری، محمد، اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ در قرآن و حدیث، ترجمه حمیدرضا شیخی و حمیدرضا آژیر، قم، دارالحدیث، چاپ دوم، ۱۳۸۰، ج۲، ص۶۶۰ و ۶۶۱.
۴. همان.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

دین و محبت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.