سند روایات زناکار شدن زنان بنی اسرائیل صحیح است؟

0 43

آیا این حدیث از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می باشد: لباس خود را بشویید و مویتان را کوتاه کنید و مسواک بزنید و آراسته و پاکیزه باشد که بنی اسرائیل چنین نکردند و زنان شان زناکار شدند؟

پاسخ:

این روایت در کتاب های معتبر شیعه یافت نشد ولی در کتاب های اهل سنت، این روایت از امیرمؤمنان علی ـ علیه السلام ـ نقل شده که آن حضرت نیز از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل کرده است که فرمودند: «اغسلوا ثیابکم و خذوا من شعورکم و استاکوا و تزینوا و تنظفوا فانّ بنی اسرائیل لم یکونوا یفعلون کذلک فزنت نساؤهم».(۱)
ترجمه حدیث همان است که در سئوال آمده است و یادآوری این نکته نیز لازم است که پاکیزگی و شستن لباس و نیز اصلاح و برطرف کردن موهای زیادی بدن و مسواک زدن از دستورات اکید اسلامی است. و همان گونه که مردان دوست دارند زنان شان زیبا باشند، زنها هم زیبایی و نظافت و پاکیزگی همسرانشان را دوست می دارند. و لذا زینت و پاکیزه گشتن فقط مخصوص زنان نمی باشد.
نکته دیگر این که این حدیث را که در کتاب های اهل سنت آمده از نظر سندی ضعیف شمرده اند و گفته اند قابل استناد نمی باشد از جمله ذهبی از علمای اهل سنت گفته این روایت ضعیف می باشد.(۲)

پاورقی:

۱. متقی هندی، کنزالعمال، ج۶، ص۶۴۰، ح۱۷۱۷۵.
۲. ذهبی، سیر اعلام النبلاء، بیروت، مؤسسه الرساله، چاپ نهم، ۱۴۱۳ق، ج۱۸، ص۲۵۹.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.