باید نام پسر را محمد بگذاریم؟

0 34

در حاشیه مفاتیح الجنان دعایی برای پسردار شدن هست که در آن جا آمده که باید نام پسر را محمد بگذارید. آیا اگر نام دیگری انتخاب شود خداوند او را از طرف می گیرد؟

پاسخ:

خداوند متعال نسبت به بندگانش بسیار مهربان و رئوف است و نسبت به نعمت هایی هم که به بندگان عطا می کند بسیار کریم و بخشنده است. چرا که خود در قرآن می فرماید: … وَ کَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا(۱) خداوند آمرزنده و مهربان است.
در حاشیه کتاب شریف مفاتیح الجنان، دعایی برای پسردار شدن وارد شده که در پایان آن مرحوم شیخ عباس قمی به نقل از حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ گفته است: پس اگر او را محمد نام گذارد پس مبارک باشد و اگر نام نکند خدا اگر بخواهد از او بگیرد و اگر بخواهد به او ببخشد.
از روایت منقول چنین بر نمی آید که حتماً و باید نام فرزند را محمّد بگذارند، گرچه بهتر و مبارک آن است که نام او را محمد بگذارند و افزون بر این امام ـ علیه السلام ـ نفرموده حتماً خداوند فرزند را (اگر محمد نام نگذارند) از آن ها می گیرد. بلکه فرموده اگر خدا خواهد بگیرد و اگر خواهد ببخشاید. همانطور که برای هر فرزند دیگری هم به همین صورت است و اختیار بقا و فنای هر موجودی در دست خداست.
بنابراین، لازمه لطف، مهربانی، کریم بودن و بخشندگی خداوند متعال اقتضا می کند که نعمت هایش را بر بندگان استمرار دهد، مگر آن که مصلحتی در کار او باشد.
البته، پدر و مادر می توانند برای دفع و رفع بلاها و شر شیاطین انسی و جنی و… و نیز برای سلامتی و سعادتمندی فرزند خویش، اموری که در روایات اسلامی وارد شده مثل عقیقه، دادن صدقه، تربیت صحیح و اسلامی، و… را انجام دهند.(۲)

پاورقی:

۱. نساء:۹۷.
۲. برای آگاهی بیشتر ر.ک: قمی، عباس، مفاتیح الجنان، قم، مطبوعات دینی، چاپ سوم، ۱۳۷۹ش، ص۸۳۷.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.