آیا بعد از دعای سلامتی امام زمان (عج) جمله برحمتک یا ارحم الرحمین ادامه دعا است؟

0 519

سول : بعد از دعای سلامتی امام زمان (عج) ( اللّهم کن لولیک …) جمله برحمتک یا ارحم الرحمین ادامه دعا است یا خیر؟

پاسخ:

به طور کلی، هر دعایی برای شروع از «حُسن مطلع» (نیکویی آغاز) و در پایان از «حُسن ختام» (… پایان) خاص برخودار است. قرآن کریم نیز این چنین است، و طبق حدیث شریف از پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ که فرموده است: «کلّ امر خطیر ذی بال لایبدؤ فیه باسم الله،۱ فهو ابتر».(۱)

هر امر مهمّ و با اهمّیّتی، که نام خدا و «بسم الله»، آغاز نشود، ناتمام و بی‌نتیجه می‌ماند. بنابراین، هر کاری باید از «حُسن مطلع» و «حُسن ختام» خاص برخوردار باشد. در فرهنگ اسلام، «حُسن مطلع» و سرآغاز هر کاری، ذکر «بسم الله الرّحمن الرّحیم» است. در فرهنگ قرآن و دعا نیز مسأله این گونه است.

به عنوان مثال: در فرهنگ قرائت قرآن، «حُسن ختامش»، گفتن «صَدَقَ اللهُ العلی العظیم» است. هرچند این عبارت جزء جملات قرآنی نیست، ولی به عنوان «حُسن ختام»، بعد از قرائت و تلاوت قرآن خوانده می‌شود. دعاها نیز این گونه هستند و هر دعایی بر اساس محتوا و مضامین خاصی که دارد با یک «حُسن ختام» خاصی پایان می‌گیرد. به عنوان مثال: «حُسن ختام» در دعای توسّل «آمین یا رَبّ العالمین» است و در دعای ندبه «حُسن ختام»، «یا اَرْحم الرّاحمین» است…

دعای سلامتی امام زمان (عج) نیز از این قاعده مستثنا نیست. به عنوان «حُسن مطلع» با «بسم الله الرّحمن الرّحیم» آغاز می‌شود و به عنوان «حُسن ختام»، با «برحمتک یا ارحم الراحمین»، پایان می‌یابد. در صورتی که نه «بسم الله الرّحمن الرّحیم»، جزء آغاز دعای فرج است و نه «برحمتک یا ارحم الراحمین»، جزء پایان دعا. ولی به عنوان «حُسن ختام»، در پایان دعای فرج، همانند گفتن «صدق الله العلیّ العظیم» در پایان قرائت و تلاوت قرآن کریم است.

با این بیان روشن شد که، «برحمتک یا ارحم الراحمین» جزء متن دعا نیست و به عنوان «حُسن ختام»، دعا را با این جمله‌ی زیبا که از اسماء الهی است به پایان می‌بریم. بدون آنکه آن جمله را جزء دعای فرج بشماریم.

پاورقی:

۱. یزدی، عبدالله، حاشیه بر تهذیب منطق، قم، مؤسسه نشر اسلامی، بی‌تا، ص۱۲۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

متن و ترجمه دعای فرج

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.