معنای ((بله)) دراین حدیث « اکثر اهل الجنه البله» چیست؟

0 160

«اکثر اهل الجنه البُله»

گرچه معنای لغوی «بله» کم عقلی و سبک سری است، ولی مطمئناً منظور روایت معنای لغوی آن نیست، همان طوری که در روایت دیگری امام صادق ـ علیه السلام ـ این مساله را توضیح دادند.

مسعده بن صدقه از امام صادق ـ علیه السلام ـ و آن حضرت از پدر بزرگوارشان نقل نموده که فرمودند: «أکثر أهل الجنه البله، قال قلت هؤلاء المصابون الذین لایعقلون؟ فقال لی لا الذین یتغافلون عما یکرهون یتبالهون عنه .(۱)

بیشتر اهل بهشت ابل ها هستند، مسعده گوید به امام عرض کردم که: یعنی آن هاکه معیوب هستند و عاقل نیستند؟

حضرت به من فرمود: نه خیر، آن ها کسانی هستند که تغافل می کنند و سر به غفلت می زنند از آن چه که خوش شان نمی آید،( و خودشان را به سبک مغزی می زنند و خل نشان می دهند)

و پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نیز فرمود: « دخلت الجنه فرأیت أکثر أهلها البله، قال: قلت: ما الأبله؟ فقال: العاقل فی الخیر، الغافل عن الشر، الذی یصوم فی کل شهر ثلاثه أیام .(۲) وارد بهشت شدم دیدم که بیشتر اهل بهشت ابلهان هستند، راوی گوید: به آن حضرت عرض کردم که: معنای ابله چیست؟ حضرت فرمود: ابله کسی است که در کار خیر عاقل است و از کار شر و بد غافل است، و کسی است که در هر ماه سه روز روزه می گیرد)).یا این که در خبر دیگری آمده که امام صادق ـ علیه السلام ـ به زراره فرمودند: «علیک بالبلهاء .(۳) بر تو باد به همراهی کردن و همراه بودن با ابلها)).

به عبارت دیگر این که: آن ها به امور دنیا توجه آن چنانی ندارند چون که میل شان نسبت به امور دنیا و مادیات آن کم است، گویا این که اصلاً کار بد را نمی شناسند و نمی بینند، و این که از معاصی و نافرمانی خدا غافلند، و هم چنین ازغیر خدا روی گردانند، ولی نسبت به امور آخرت زیرک هستند، و برای رضای خدا و رسیدن به معشوق واقعی خود تلاش و کوشش می کنند.

پاورقی:

۱. ابن ادریس حلی، مستطرفات سرائر، قم، جامعه مدرسین، چاپ دوم، ۱۴۱۱ق، ص۵۶۶.
۲. شیخ صدوق، معانی الاخبار، قم، جامعه مدرسین، ۱۳۷۹ش، ص۲۰۳، ح۱.
۳. نمازی شاهرودی، علی، سفینه البحار، قم، جامعه مدرسین، ۱۴۱۸ق، ج۱، ص۴۲۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.