در رابطه با تربیت انسان در احادیث ، مطالبی آمده است؟

0 44

دین مبین اسلام به خاطر ارزشی که به مقام انسانی می دهد سعی در به کمال رساندن انسان دارد. لذا برای رسیدن به این هدف متعالی کوشش می کند تا از همان اوایل کودکی، فرد را بوسیله پدر و مادر، سپس در مراحل دیگر به روش ها و شیوه های گوناگونی تربیت نماید.

بطور کلی احادیثی که در باب تربیت از پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ائمه ـ علیهم السلام ـ آمده را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
دسته اول: احادیثی که به پدر و مادر تربیت فرزند را از همان دوران طفولیت ونوزادی تعلیم می دهد.
دسته دوم: احادیثی که شخص را در تربیت نفس خویش راهنمائی می کند.
ازاحادیث دسته اول، به چندنمونهاشاره می شود:
۱ـ امام صادق ـ علیه السلام ـ به از پدرانش_ می فرماید: پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: ((هر کس (خداوند) به اوفرزندی عنایت کند،در گوش راستش اذان، و در گوش چپش اقامه را بگوید، چرا که این کار باعث مصون ماندن از شیطان رجیم می شود)).(۱)
توجه داشته باشید که چگونه اسلام نظر به تربیت از همان بدو تولد دارد و می خواهد از شیطان به دور باشد.
۲ـ امام علی ـ علیه السلام ـ می فرماید: ((به فرزندانتان انار بخورانید چرا که انار باعث تسریع در سخن گفتن فرزند می شود)).(۲)
در این حدیث، اسلام حتی به نوع خوراک فرزند اشاره می کند و به پدر و مادر می آموزد که چگونه و چه طعامی را به فرزند خویش بدهند تا فرزند سریعتر زبان به سخن گفتن باز گشاید.
۳ـ حضرت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و اله و سلم ـ می فرماید:((فرزندان خویش را به خاطر گریه هایشان مورد ضرب قرار ندهید، چرا که گریه فرزندان در اولین چهار ماه، گفتن شهادت اشهد ان لا اله الا الله است و چهار ماه دوم، سلام و صلوات گفتن به رسول الله است و چهار ماه سوم دعای فرزند به پدر و مادر است)).(۳)
حدیث مذکور نشانگر این است که اگر پدر و مادر فرزندانشان را به خاطر خدا و اسلام، بزرگ و تربیت نمایند، گریه او نیز برای پدر و مادر ثواب به همراه دارد.
۴ـ امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید:(( فرزندت را تا هفت سالگی رها کن تا بازی نماید. و یاد بده برایش قرآن و کتابت را در هفت ساله دوم و بیاموز به او حلال و حرام اسلام را در هفت سال سوم ..(۴)
۵ـ روایت شده از پیامبر که ایشان به بعضی از اطفال نگاه کرد و می فرمود: ((وای بر اولاد آخر الزمان از پدرانشان، راوی می گوید پرسیدم یا رسول الله از پدران مشرکشان؟ پیامبر فرمود: نه، از پدران مومنشان، چرا که به فرزندان چیزی از فرائض اسلام را یاد نمی دهند و وقتی فرزندانشان می خواهند یاد بگیرند، مانع این کار می شوند، پس من از ایشان بری هستم و ایشان از من دور هستند)).(۵)
۶ـ پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرماید:(( از حقوق فرزندان بروالدین سه چیز است: اول نام نیک برای فرزند انتخاب نمودن. دوم تعلیم دادن قرآن و کتاب، سوم همسردادن(بعد از بلوغ). .(۶)
ازدسته دوم(تربیت) نیز به نمونه هایی اشار میشود:
۱ـ پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرماید:(( هیچ بنده ای مومنی نیست مگر این که محاسبه کند نفس خویش را سخت تر از محاسبه شریک، شریکش را و یا مولا عبدش را)).(۷)
۲ـ پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرماید:((حسابرسی کنید از نفستان قبل از این که شما را مورد حسابرسی قرار دهند. و وزن و ارزش کارهای خود را بسنجید قبل از این که آن ها را بسنجند و وجود خود را تربیت کنید برای روزی(=قیامت) که بزرگ است .))(۸)
۳ـ امام علی ـ علیه السلام ـ می فرماید:(( کسی که به مخالفت با بدی هایی که نفس می خواهد بپردازد، و نفس را تربیت و اصلاح نماید، بر شیطان غالب و پیروز گشته است)).(۹)

پاورقی:

۱. نوری طبرسی، حسین، مستدرک الوسائل، قم، آل البیت لاحیا التراث، اول، ۱۴۰۸ هـ.ق، ج ۲، ص ۶۲۰.
۲. طوسی، شیخ محمد بن حسن، امالی شیخ طوسی، نجف، نعمان، ۱۴۱۴ هـ.ق، ج ۱، ص ۳۷۲.
۳. صدق، محمدبن بابویه، علل الشرایع، قم، دار العلم، بی تا، ج ۱، ص ۷۶.
۴. حر عاملی، شیخ محمد، وسایل الشیعه، قم، آل البیت لاحیاء التراث، ۱۴۰۹ هـ، ج ۱۵، ص ۱۹۴.
۵. شعیری، حیدر، محمد بن محمد، جامع الاخبار، قم، رضی، دوم، ۱۳۶۳ ش، ج ۱، ص ۱۲۴.
۶. مجلسی، شیخ محمد باقر، بحار الانوار، لبنان، الوفا، بیروت، ۱۴۰۴ هـ.، ج ۷۴، ص ۸۰.
۷. مجلسی، شیخ محمد باقر، بحار الانوار، لبنان، الوفا، بیروت، ۱۴۰۴هـ، ج ۷۰، ص ۷۲.
۸. حر عاملی، شیخ محمد، وسایل الشیعه، ج ۱۱، ص ۳۸۰.
۹. الآمدی، عبد الواحد، غرر الحکم، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، ۱۳۶۶ ش، ج ۱، ص ۳۶۲.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.