حضرت زهرا سلام الله علیهااز چه جهاتی الگو می باشند؟

0 24

تمام زندگی حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ الگو و اسوه است. اینک به موارد الگویی زندگی حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ می پردازیم:

الف: رفتار با همسر: پاسخ صریح و زیبای علی ـ علیه السلام ـ به پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در فردای عروسی، دلیل خوبی است بر رفتار نیکویی فاطمه (س)باعلی (ع).
علی ـ علیه السلام ـ در این جواب کوتاه و عمیق، فاطمه را بهترین یار و مددکار، در طاعت حق معرفی می کند. وقتی پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ از او پرسید که زهرا ـ علیها السلام ـ را چگونه یافتی؟ عرض کرد: «نِعْمَ الْعَوْنُ عَلی طاعَهِ اللّهِ» (۱) فاطمه چه خوب یاوری برای اطاعت الهی است.
و هنگامی که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ همین پرسش را از فاطمه ـ علیها السلام ـ کرد، پاسخی شنید: «خَیْرُ بَعْل» بهترین شوهر است که حکایت از کمال رضایت و خشنودی زهرا ـ علیها السلام ـ می کند. تعاون بر تقوا، نیکی از ارکان زندگی مشترک علی ـ علیه السلام ـ و فاطمه ـ علیها السلام ـ بود و شاید یکی از بهترین و شکوهمندترین نشانه های آن این است که زهرا ـ علیها السلام ـ در طول زندگی پر فراز و نشیب خود با علی ـ علیه السلام ـ هیچ گاه از وی تقاضایی ننمود که اجابت آن برای علی ـ علیه السلام ـ مشکل و موجب اذیّت وی باشد. لباس، زینت، اثاث خانه، مسکن وسیع و امثال آن خواسته هایی است که معمولاً هر زنی به خود اجازه می دهد که از همسر خویش درخواست نماید، امّا زهرا ـ علیها السلام ـ هرگز همسرش را برای تهیه این نوع خواسته ها به زحمت نینداخت. حتی وقتی در بستر بیماری بود و علی ـ علیه السلام ـ با دلی پر از عشق و محبت، از او خواست که اگر خواسته ای دارد ابراز کند، زهرا ـ علیها السلام ـ از بیان تقاضای خود ابا می کرد. علی ـ علیه السلام ـ فرمود: (فاطمه جان، چیزی از من بخواه). و هنگامی که زهرا ـ علیها السلام ـ را همچنان ساکت و آرام دید، او را سوگند داد که از او تقاضایی کند. فاطمه که دیگر سکوت را جایز نمی دید، گفت: اکنون که سوگندم دادی اگر اناری باشد، مایل هستم. علی ـ علیه السلام ـ از این که دید همسرش بعد از سالها زندگی و قناعت، بالاخره از او درخواستی کرده است، برای انجام خواسته او با خوشحالی از خانه بیرون آمد که مشروح جریان آن، در کتابهای تاریخی و روایی آمده است.(۲)
ب: رفتار با فرزند: با کمی دقت در برخورد عاطفی و منطقی حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ در می یابیم که آن بانوی بزرگوار، در ساختن روح و شخصیت فرزندان گرامی اش از ابزاری بسیار ظریف و دقیق استفاده کرده است، که بسیاری از آن ها در حال حاضر، میان روانشناسان تربیتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و خبرگان این فن، به نتایج مثبت آن ایمان آورده اند. بی شک، این توفیق بی نظیر در تربیت کودکان، ناشی از معرفت عمیق و صحیحی است که اسلام در مورد انسان، ارائه داده است. بنابراین اگر بگوئیم هر مکتبی به اندازه شناخت درستی که از انسان دارد، در نظام تربیتی خود، به توفیقاتی دست می یابد، سخن به گزاف نگفته ایم و چون این دین آسمانی و الهی اسلام از کامل ترین و واقع بینانه ترین شناخت، در مورد انسان برخوردار است، بیشترین توفیق را در قضیه تربیت نسل بدست آورده، روش تربیتی و اخلاقی حضرت فاطمه ـ علیها السلام ـ بهترین شیوه، و تجربه برای ساختن نسلی پاک و سعادتمند است. از این رو جا دارد که پیروان و ارادتمندان مکتب اسلام، با به کار بستن شیوه ها و ظرایف تربیتی آن حضرت در رشد و تربیت نسلی پاک، و پیشرو همت نموده، سعادت دنیا و آخرت فرزندان خود را بیمه کنند.
روح انسان به گونه ای ساخته شده که نیاز به محبت و عطوفت، یکی از اساسی ترین نیازهای روحی او محسوب می شود، بدین جهت کودکان محروم از این نیاز فطری، دچار کمبودها و مشکلات روانی، و گاه نواقصی جسمی خواهند شد.
حضرت فاطمه ـ علیها السلام ـ که خود از سرچشمه محبت و عطوفت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ سیراب گشتند و قلبش کانون محبت به همسر و فرزندان خود بوده، در این جهت نیز وظیفه مادری خود را به بهترین شکل انجام می داد.
سلمان می گوید: روزی فاطمه زهرا ـ علیها السلام ـ را دیدم که مشغول آسیاب بود. در این هنگام، فرزندش حسین گریه می کرد، و بی تاب بود عرض کردم برای کمک به شما آسیاب کنم، یا بچه را آرام نمایم؟ ایشان فرمود:
«من به آرام کردن فرزند اولی هستم، شما آسیاب را بچرخانید» (۳) از جمله مواردی که در شیوه تربیت حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ جایگاه خاصی داشت، تحرک و بازی کودکان بود. این فعالیت و تکاپو مقداری برای سلامتی و رشد مناسب کودک، ضروری است که حتی برای تشویق آن ها به تحرک و بازی، بزرگترها نیز باید تن به بازی و جست و خیز بدهند.
نقل شده است که حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ با فرزندش امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ بازی می کرد و او را بالا می انداخت و می فرمود: «پسرم حسن، مانند پدرت باش. ریسمان ظلم را از حق برکن. خدای را بپرست که صاحب نعمتهای متعدد است، و هیچ گاه با صاحبان ظلم و تعدی، دوستی مکن» . همچنین نقل شده که وقتی فرزندش حسین ـ علیه السلام ـ را بازی می داد این گونه می فرمود: «تو به پدر من (پیامبر) شبیهی و به پدرت علی شباهت نداری» . طبق همین نقل این بیت، موجب خنده و تبسّم حضرت علی ـ علیه السلام ـ شد.(۴)
ج: رفتار با مردم: یکی از نقش آفرینی های درخشان فاطمه ـ علیها السلام ـ بالا بردن فرهنگ جامعه، رشد فکر و اندیشه مردم و رفع مشکلات و شبهات آنان است. آن حضرت از مسائل ساده گرفته، تا پیچیده ترین مشکلات را پاسخگو بود، و این میسّر نبود، مگر با احاطه علمی، قوت فکری و همت بلند ایشان. این بانوی بزرگ اسلام، زجر تبلیغ و رنج تعلیم و تربیت را تحمل نموده، چون مشعلی فروزان در راه هدایت جامعه، نورافشانی کرده و با سوختن خود به دل و جان مردم، گرمی بخشید و پاسداری از ارزشها و مفاخر اصیل، مبارزه پیگیر با بدعتها، جهل، کجروی ها و رکود جامعه را خط مشی خود قرار داد. از این رو امت نیز باید، هر چه بیشتر به مقام و حقوق رهبر خود آگاه گردد و خود را چون شاگردی فروتن، در برابر او احساس کند، و به دامان او چنگ زند، از نقص به کمال، و از ضعف به قدرت، و از ظلمت به نور برسد.
حضرت فاطمه ـ علیها السلام ـ نمونه کامل این مقصود است. ایشان از کودکی در متن اجتماع به سر برده، و با مردم همدم و همدرد بوده است. این بانو رابطه ای صمیمانه و عالمانه با یاران خود داشت.
زنی به خدمت حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ رسید و عرض کرد: مادر پیر و ناتوانی دارم که در نماز بسیار اشتباه می کند، مرا فرستاده تا از شما بپرسم که چگونه نماز بخواند. آن حضرت فرمود: ((هر چه می خواهی بپرس. آن زن سؤالات خود را مطرح کرد، تا به ده سؤال رسید و حضرت ـ علیها السلام ـ با روی گشاده جواب داد. زن از زیادی پرسش خود، شرمنده شد و گفت: شما را بیش از این زحمت نمی دهم. حضرت فاطمه ـ علیها السلام ـ باز هم بپرس. آن گاه برای تقویت روحیه وی چنین فرمود: اگر به کسی کاری واگذار کنند، برای مثال از او بخواهند که بار سنگینی را به ارتفاع بلندی حمل کنند و در برابر این کار صد هزار دینار به او جایزه بدهند، آیا او با توجه به آن پاداش احساس خستگی می کند؟ زن جواب داد نه. آن حضرت فرمود: من در مقابل پرسشی که جواب می گویم از خدا پاداشی به مراتب بیشتر دریافت می کنم و هرگز ملول و خسته نمی شوم. از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ شنیدم که روز قیامت دانشمندان اسلام در برابر خدا حاضر می شوند و به اندازه علم و تلاش و کوششی که در راه آموزش و هدایت مردم داشته اند، از خدای خود پاداش می گیرند))(۵).
سخن آخر: برای رسیدن به جامعه متعالی که در آن جامعه شخصیت زن، به جایگاه حقیقی خود برسد، الگوی پذیری از اسوه زنان عالم حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ ضروری است تا با نگاه کردن زن به زندگی سراسر عبرت حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ مثل روش همسرداری تربیت فرزندان، کیفیت برخورد با مردم و اجتماع، چگونگی حضور در جامعه و فعالیت های اجتماعی، خود را در راستای رفتار آن بزرگوار قرار داده، تا به شأن و منزلت حقیقی نایل آید.

پاورقی:

۱. مجلسى، محمد باقر، بحارالانوار، من منشورات الحکمه الاسلامیه، ج۴۳، ص۱۱۷.
۲. ریاحین الشریعه، ج۱، ص۱۴۳.
۳. مجلسى، همان، ص۲۸۰.
۴. انصارى، عذرا، جلوه هاى رفتارى حضرت زهرا، قم، دفتر تبلیغات اسلامى، ص۳۹.
۵. -بحار الا نوار،محمد باقر مجلسی،ج۲،ص۳.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.