مشکوه یعنی چه؟

0 64

مشکوه یعنی چه؟ چرا در احادیث گاهی به پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و گاهی به حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ نسبت داده شد؟

پاسخ:

واژه «مشکوه» در سوره نور آیه ۳۵ مطرح شده که می فرماید: اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کمِشْکاهٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ …. «خدا نور آسمان ها و زمین است. مثل نور در چراغدانی است که در آن چراغی باشد…».
واژه «مشکوه» به معنای طاقچه و شکاف منفذ و روزنه ای است که در دیوار خانه می سازند، تا چراغ خانه را در آن بگذارند و این غیر از فانوس است.(۱)
درباره آیه فوق حدیثی از امام صادق ـ ـ علیه السلام ـ ـ نقل شده که فرمود: «آن مثلی است که خداوند برای ما زده است، پیامبر و امامان ـ علیهم السلام ـ از دلالالت آیات الهی هستند».(۲)
در حدیث دیگری نقل شده که: «مشکوه، فاطمه و مصباح، امام حسن و زجاجه، امام حسین و شجره مبارکه، ابراهیم ـ علیهم السلام ـ است».(۳)
سؤالی که مطرح است چرا در روایات تفسیرهای مختلفی شده است؟
در پاسخ باید گفت: قرآن کریم همان طور که دارای ظاهر است همچنین دارای باطنی نیز می باشد و روایات اسلامی این حقیقت را تایید کرده اند. درباره این که منظور از باطن، قرآن چیست نظرات مختلفی وجود دارد از جمله:
۱. باطن به معنای تأویل است. چنان که فضیل بن یسار می گوید: از امام باقر ـ علیه السلام ـ درباره روایتی پرسیدند که می گوید: هیچ آیه ای در قرآن نیست مگر این که ظهر و بطن دارد. حضرت فرمود: «ظهر آن تنزیل آن و بطن آن تآویل آن می باشد». برخی از آیات قرآن درباره امور گذشته است و برخی درباره چیزهایی می باشد که هنوز پدید نیامده است این حقایق، همچون جریان خورشید در بسترش جریان دارد، چون تأویل برخی از این بطون فرا رسد، درباره مردگان جاری خواهد بود همان گونه درباره زندگانی جریان دارد، خداوند متعال فرموده است: «تأویل آن را جز خدا و راسخان در علم نمی دانند» ما آنها را می دانیم.(۴)
۲. باطن به معنای «جری و انطباق» باشد که بر این معنا نیز روایاتی وارد شده است، چنان که حمران بن اعین می گوید: از امام باقر ـ علیه السلام ـ درباره ظهر و بطن قرآن پرسیدم، حضرت فرمود: ظهر قرآن، کسانی هستند که درباره آنان نازل شده است، و بطن قرآن کسانی هستند که به شیوه آنان رفتار کرده اند آن چه درباره آنان بوده در مورد اینان نیز صدق می کند.(۵)
علامه طباطبایی(ره) می گوید: «این که در روایت درباره قرآن کریم آمده است: (همچون خورشید و ماه، سیر و جریان دارد) می رساند که: سیر و جریان قرآن در تنزیل و تأویل هر دو خواهد بود، سیر و جریانش در ناحیه (تنزیل) همانا انطباقی است که کلام به مصادیق خود پیدا می کند، و به عبارت ساده تر سیر و جریانش در ناحیه تنزیل، همان مطالبی است که در اصطلاح اخبار نامش را (جری) نهاده اند».
مرحوم علامه طباطبایی(ره) سپس می گوید: «ظاهر همان معنای آشکاری است که در ابتدای امر از آیه به دست می آید، و باطن آن معنایی است که در زیر پوشش ظاهر قرار دارد، چه یک معنا باشد و چه معانی زیادی، چه معنای نزدیکی باشد یا معانی دوری که نیازمند به واسطه باشد».(۶)
در نتیجه روایتی که درباره مشکوه صادر شده از باب مصادیق و یا جری و تطبیق می باشد.

پاورقی:

۱. راغب اصفهانی، مفردات، ذیل واژه مشکوه.
۲. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان، ذیل آیه بحث روایی.
۳. قرشی، علی اکبر، احسن الحدیث، تهران، انتشارات بنیاد، ج۷، ص۲۲۳.
۴. الطوسی، محمد بن جریر، التبیان فی تفسیر القرآن، بیروت، داراحیاء التراث العربی، ج۱، ص۹.
۵. بحارالانوار، همان.
۶. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج۳، ص۷۴.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.