حدیثی در مورد خواص انار از معصومین ـ علیهم السلام ـرسیده است؟

0 59

ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ در راستای خداشناسی به نعمت های خداوند اشاراتی داشتند و مردم را از خواص آنها آگاه می کر دند اما حرفه خود را طبابت قرار ندادند و آن را به اهلش واگذار می کردند، هر چند با گفتن خواص میوه جات اعجاز علمی خود را بیان و مردم را به طبیعت کنجکاو می کردند.

درباره خواص انار در روایات، احادیث زیادی در متون روایی نقل شده که اشاره به همه در حد این مقال نیست لذا به چند روایت اشاره و مابقی را در قالب گزارش بیان می کنیم.
رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ درباره اهمیت انار فرمودند: «الرُّمَّانُ سَیِّدُ الْفَاکِهَهِ وَ مَنْ أَکَلَ رُمَّانَهً أَغْضَبَ شَیْطَانَهُ أَرْبَعِینَ صَبَاحا. انار سرور میوه ها است و هر کس یک دانه انار بخورد ۴۰ صباح شیطانش را بخشم آورد».(۱)
در جای دیگر فرمودند: «مَنْ أَکَلَ رُمَّانَهً حَتَّی یُتِمَّهَا نَوَّرَ اللَّهُ قَلْبَهُ أَرْبَعِینَ یَوْما. هر کس اناری را کامل بخورد، خداوند قلب او را چهل شب نورانی می دارد».(۲)
آنچه در متن احادیث مطرح شده و نظریاتی درباره انار داده شد، موافق علم جدید است و دانشمندان تغذیه آن را تایید می کنند.
در لسان ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ انار، بهترین میوه،(۳) زنده کننده قلب، برطرف کننده وسواس و بیماری(۴) و اعتدال دهنده طبع انسان است.(۵)
خوردن انار در هنگام خواب برای تضمین سلامتی(۶) و هضم کننده غذا است(۷) خوردن انار قبل و بعد از حجامت(۸) و در روز جمعه سفارش شده است.(۹)
انار شیرین دارای خاصیت هایی دیگر نیز می باشداز جمله: بر طرف کننده بیماری ها، زیبایی فرزند در دوران بارداری، افزایش نطفه مردانگی، تصفیه خون و… .(۱۰)
در احادیث خوردن انار ملس نیز نقل شده که آن را برای تصفیه خون و نیروی انسان مفید می دانند.(۱۱)
خوردن انار با پیه و پوسته های اطراف توصیه شده و آن را برای شستشوی معده مفید می دانند(۱۲) و برای دندان و برطرف کننده بوی بد دهان و افزایش ذهن و حافظه و… سفارش شده است.(۱۳)

پاورقی:

۱. بحارالانوار، مجلسی، ج۶۶، ص۱۶۳.
۲. همان، ص۱۶۵.
۳. کافی، ج۶، ص۳۵۲.
۴. بحارالانوار، ج۶۶، ص۱۵۶.
۵. همان، ج۶۲، ص۲۲۱.
۶. همان، ج۶۶، ص۱۶۴.
۷. همان، ص۱۶۳.
۸. همان، ج۶۲، ص۱۲۴.
۹. همان، ج۶۶، ص۱۶۲.
۱۰. همان، ص۱۶۴.
۱۱. همان، ج۶۲، ص۳۲۰.
۱۲. همان، ج۶۶، ص۱۶۰.
۱۳. همان، ص۱۶۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.