انگیزه واسه زندگی کردن ندارم؟

0 27

قبل از هر چیز به طور جد تاکید می کنیم که به یک روانشناس بالینی مراجعه فرمایید. هیچ دردی نیست که درمانی نداشته باشد پس با صرف اندکی وقت و پول از زندگی لذت ببرید. یأس و ناامیدی در زندگی امر تخریب گری است، به طوری که فرد را از تلاش باز می دارد. پس لازم است انسان نگذارد در او ناامیدی به ویژه ناامیدی از رحمت خداوند شکل گیرد.

در ادامه توصیه هایی کلی ارائه می گردد که عمل به مقتضای آنها مفید خواهد بود.
۱ـ داشتن هدف روشن: اگر فرد دارای هدف باشد و هدف او روشن و بدون ابهام باشد راحت تر می تواند در مقابل مشکلات در رسیدن به مقصودش مقاومت و پایداری کند و ناامید نشود. چون می داند با طی این سختی ها به هدف خود می رسد، ولی کسی که بی هدف است و یا هدف روشن ندارد به زودی سردرگم و ناامید می شود. پس اگر مقصد و هدفمان را تعیین نکرده ایم کاغذ و قلم برداریم و هدفهایمان را بنویسیم و روی آنها فکر کنیم و حتی با افرادی که صلاحیت دارند مشورت کنیم تا هدفی خوب و شایسته برگزینیم. تأکید می کنم حتماً روی کاغذ نوشته شود. چون وقتی می نویسید روشن تر می شود و بهتر هم می توانید آن را نقادی کنید. برای اهداف خود، اهداف کوتاه مدت و کوچکتر در نظر بگیرید تا خسته نشوید و رسیدن به آن مشوق و انگیزه حرکت شما شود.
۲ـ اعتماد به خدا: خوش بینی و اعتماد به خداوند متعال به انسان در تحمل سختی ها کمک می کند. وقتی انسان می داند خداوند دانا، توانا، حکیم و بخشنده است یعنی بر مشکلات من احاطه دارد و توانایی رفع آنها را دارد. در این وقت خداوند را یاور و حافظ می یابد و در تحمل سختی ها خود را تنها نمی بیند که ناامید شود و تحمّل سختی برای او آسان می باشد چون می داند این سختی به مصلحت او است مثلاً اگر چشمانش را از دست دهد امید خود را از دست نمی دهد و بر خداوند متعال توکل می کند و از «توانایی های دیگری» که خداوند به او ارزانی داشته بهره می برد و به سوی تکامل پیش می رود (انسانهای بی ایمان و یا ضعیف الایمان به هنگام روی آوردن نعمت ها آنچنان مغرور می شوند که به کلّی بخشنده نعمتها را به دست فراموشی می سپارند و آنها آنقدر کم ظرفیتند که با مختصر گرفتاری دست و پای خود را گم می کنند رشته افکارشان به کلّی در هم می ریزد و ظلمت و یأس و ناامیدی بر قلبشان سایه می افکند)(۱) پس سعی می کنیم ایمانمان را تقویت کنیم.
۳ـ ارتباط با ائمّه ـ علیهم السّلام ـ : توسل به ائمه اطهار ـ علیهم السّلام ـ نیز راهگشا و لازم است، و امید را در ما زنده نگه می دارد. و مشکل ما را حل می کند چه بسیار بودند انسانهایی که مشکلات و بیماری هایی داشتند که پزشکان در حل آن درمانده بودند ولی با توسل به ائمه اطهار ـ علیهم الصلاه و السّلام ـ شفاء یافته اند و مشکل آنها حل شده است پس در سخت ترین حالت ها هم نباید از رحمت خداوند ناامید شد، امام زمان ـ علیه السّلام ـ به فکر شیعیان است. سعی کنیم ارتباط خود را با امام زمان ـ عج الله تعالی فرجه الشریف ـ قوی تر کنیم و در امور دنیوی و اخروی از ایشان کمک بخواهیم.
۴ـ ترسیدن از سختی و انتظار راحتی: به این نکته توجّه کنیم که در دنیا سختی ها و راحتی ها به هم آمیخته است و بعد از هر سربالایی سراشیبی است یعنی بعد از مدتی سختی تمام می شود و راحتی به دنبال می آید پس نباید مأیوس شویم بلکه باید با سختی ها مبارزه کنیم و انتظار فراهم شدن شرائط و رفع اشکال را داشته باشیم.
۵ـ طرد شیطان: شیطان وسوسه گر می خواهد انسان را از هدف بازماند، می خواهد انسان را ناامید کند پس باید با پناه بردن به خداوند از دست شیطان رها شویم و با یاد خداوند شیطان را از خود دور کنیم، در قسمت حاشیه مفاتیح الجنان در این زمینه اذکاری وارد شده است به آن رجوع فرمائید.
۶ـ جستجوی نکات قوت: نکات موفقیّت و مثبت را در زندگی خود جستجو کنیم. چون ناکامی های پی در پی در ایجاد ناامیدی مؤثر است و از آنجا که هر فرد نکات قوت و موفقیتی در زندگی دارد، پیدا کردن آنها و تمرکز روی آنها باعث تقویت امید و حرکت به سمت موفقیّت می شود آنها را یادداشت کنید و گاهی در هر روز آن را مرور کنید. و سعی کنید از نقاط مثبت خود نقاط منفی را حذف کنید.
۷ـ واقع بینی: البته همیشه مثبت نگری غلط است و نباید رفتارهای بدش را مثبت نگاه کند چون باید رفتارهای منفی خویش را شناسایی کند و درصدد اصلاح آنها برآید و با اصلاح آن به موفقیت دست یابد پس انسان وقتی شکست خورد این را در نظر مجسم کند که می تواند با درس گرفتن از این شکست و یافتن راه حل، این دفعه پیروز شود، مأیوس و ناامید نخواهد شد.
۸ـ شوخ طبعی: شوخ طبعی نیز به عنوان عاملی مؤثر در تحمل مشکلات و ایجاد تفکر مثبت در انسان مفید دانسته شده است در زندگی هر کس بارها حوادثی رخ می دهد که با یک چرخش طنزآمیز می تواند آنها را به حوادث خوشایند تبدیل کرد. به عبارتی «توجه به وضع خنده دار آن حادثه» باعث می شود انسان با احساس آرامش آن را بپذیرد. برای مثال (هنگامی که مدیر خدمات گاراژ لیست تعمیر اتومبیل را به صاحب اتومبیل داد وی شوکه شد و به سختی توانست جلوی ریزش اشکهایش را بگیرد همچنان که دسته چک را بیرون می آورد صدای یک مشتری دیگر را شنید که می گفت: اوه، چه صورت حسابی! به نظرم این اتومبیل دیگر مرا دوست ندارد ولی خوب هیچ کس نگفته بود که عشق اتومبیل ارزان تمام خواهد شد) در این مثال آن مشتری دیگر به قسمت خنده دار این اتفاق توجه کرده در نتیجه بهتر می تواند آرامش داشته باشد.(۲) البته این راه حلّی کمکی است و راه حلی اصلی نخواهد بود.
۹ـ تلقین: تلقین کردن شیوه ای است که می توان در رفع نگرانی ها و یأس و … از آن بهره جست. علم تلقین به نفس سابقه بسیار دیرینه ای دارد به طوری که عرفا و دانشمندان از دیرباز به آن اشاره کرده اند. حتی داستانی زیبا در مورد اثر تلقین شاگردان بر معلم در دفتر سوّم مثنوی معنوی آمده است.(۳) برای آنکه تلقین مؤثر باشد باید زمینه مساعد باشد لذا باید انسان در وضعیت راحتی و ریلکس (Relax) قرار گیرد.
روش ساده قرار گرفتن در وضعیت راحتی و ریلکس: روی مبل راحتی بنشینیم و یا روی زمین دراز بکشید به طوری که احساس راحتی کنید، هوای محیط مناسب باشد، در لباس خود راحت باشید، لباستان تنگ نباشد، چشمها را ببندید و چند نفس عمیق بکشید، سپس به سر و صدای محیط اطراف توجه کنید بعد از چند لحظه از نوک انگشتان پا تا فرق سر را عضو عضو به طور ذهنی و با چشم بسته از نظر بگذرانید و اگر در آنها انقباضی وجود دارد آن انقباض را رها کنید تا بدن شل و وانهاده شود بعد از آن برای چند دقیقه توجه و تمرکز ذهنی را دوباره متوجه دم و بازدم کنید و شروع به شمارش تنفس های خود کنید حالا به تدریج احساس سبکی و آرامش می کنید در این حالت افکارتان رفته رفته کمتر و کمتر و سپس افکار به طور کامل حذف می گردد. در این لحظه زمان مناسبی برای آن است که چشمها را باز کنید و تمرین های تلقین را انجام دهید. شما برای غلبه بر یأس و ناامیدی می توانید از تلقینی نظیر این استفاده کنید: او که خالق من است در همه حال حافظ من است، من به نیروهای مثبت خود دست خواهم یافت، زندگی سراسر شیرین است، من گل های امید را در باغچه ذهنم کاشته ام و منتظر شکوفایی اش هستم.
توجه داشته باشیم که خواندن کلمات تنها بی فایده است مگر این که احساس خود را به همراه هیجان با کلمات بیامیزیم، ذهن نیمه هوشیار تنها نسبت به افکاری واکنش نشان می دهد که با احساس و هیجان در هم آمیخته باشد، ذهن نیمه هوشیار هر دستوری را که همراه با ایمان و باور به او داده شود می پذیرد. امّا لازم است این دستورات بارها و بارها تکرار شوند تا در ذهن جای بگیرد.(۴)
۱۰ـ گزینش دوست: دوستانی انتخاب کنیم که مثبت اندیش و واقع بین باشند.
۱۱ـ ورزش، تفریحات سالم: از ورزش جهت رفع ناامیدی و افسردگی استفاده کنیم و افکار خود را با داشتن بدن و ذهنی سالم تحت کنترل خود درآوریم. سعی کنیم هر از چند گاهی به گردش در طبیعت و مسافرت برویم.
۱۲ـ فرار از بیکاری: اوقات فراغت و زمان بیکاری را با بهترین برنامه ها پر کنیم زمان بیکاری زمان مناسبی برای رشد علف های هرز بدبینی و افکار منفی است. با مطالعه، کار و فعالیت بدنی، ذکر مثل (صلوات بر محمّد و آل محمّد ـ صلّی الله علیه و آله ـ ) جلوی رشد این افکار را بگیریم، کار و فعالیت بدنی آن قدر افکار را جهت می دهد که امروزه روان شناسان برای تنظیم روحیات بحث کاردرمانی را مطرح کرده اند و برای بهبود زندگی به روی آوردن به کار و فعالیت سفارش می کند.
۱۳ـ شناسایی افکار منفی: به شناسایی افکار منفی خود برآییم و علت آن را شناسایی کنیم افکار منفی می تواند بر اثر بیکاری، شایعه، تلقین ها، بدبینی، افسردگی، شبهاتی درباره هستی و یا شرور در عالم و … باشد. با دفع این اسباب به مثبت اندیشی خود کمک کنیم.
در ناامیدی بسی امید است
پایان شبه سیه سپید است

پاورقی:

۱. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، تهران، دارالکتاب الاسلامیه، ۱۳۵۳ـ۱۳۶۶ـ برداشت از صفحه ۲۴۳، ج۱۲.
۲. نگرش مثبت، ،ترجمه: فهیمه نظری، ناشر: انستیتوی ایز ایران، چاپ اوّل، ۱۳۸۰، برداشت از صفحات: ص۳۹ تا ۴۵.
۳. برای اطلاع بیشتر به داستان های مثنوی نوشته محمّد مهدی اشتهاردی، چاپ دفتر تبلیغات اسلامی، رجوع کنید: (ملّا بیمار کن در عرف ما معروف شده است).
۴. روش مؤثر غلبه بر افکار و احساسات منفی، دنالد والتر، ترجمه: شیرین نبوی نژاد، تهران، نشر عشق، چاپ بهار ۱۳۸۰، برداشت از صفحات ۵۴ و ۸۵ و ۸۷ و ۶۹.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.