آیا پیامبر اکرم(ص) به مقدسات مشرکان فحش می داد؟

0 20

خداوند در قرآن فرموده است به مقدسات مشرکان فحش ندهید، در صورتی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بت ها را شکست. این کار که از ناسزا بدتر می باشد؟

پاسخ:
فحش و بی ادبی روشی است غیر منطقی که نه تنها دیگران را به حق و هدایت سوق نمی دهد، بلکه تعصب آنها را بر می انگیزد و آنها را به موضع گیری منفی وامی دارد زیرا غالب انسانها به دلایل مختلف راه خود را بهترین راهمی دانند. قرآن می فرماید:
وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیْرِ عِلْمٍ کَذلِکَ زَیَّنَّا لِکُلِّ أُمَّهٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلی‏ رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَیُنَبِّئُهُمْ بِما کانُوا یَعْمَلُونَ(۱)
(به معبود) کسانی که غیر خدا را می‏خوانند دشنام ندهید، مبادا آنها(نیز) از روی(ظلم و) جهل، خدا را دشنام دهند! این چنین برای هر امّتی عملشان را زینت دادیم.
پیامبر هم هیچ گاه به بت های مشرکان توهین نکرد و فحش نداد، بلکه در طول دوران بعثت حقیقت این بت ها را بیان کرد و اثبات کرد این بت ها نه می شنوند و نه می بینند و نه می توانند برای پرستندگانشان کاری کنند و بعد از فتح مکه و اسلام آوردن مشرکان، با شکستن بت ها مظاهر بت پرستی را از بین برد.
پی نوشت ها:
۱. انعام(۶) آیه ۱۰۸.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.