چگونه میتوان در تمام کارها تا حدودی مانند پیامبر(ص) عمل کرد؟

0 32

چگونه میتوان در تمام کارها تا حدودی مانند پیامبر خدا و معصومین علیهم السلام عمل کرد؟ در ضمن کتابی درباره سیره و رفتار آن بزرگواران معرفی نمایید؟

پاسخ:
گفتار و کردار رسول خدا(ص) و نیز امامان(ع) از آن جهت که ظرف مشیت و اراده خداوند متعال هستند، همواره منطبق با خواست و محبّت حضرت حق، بلکه عین آن می‌باشد؛ از این ‌رو، خداوند متعال در آیات متعدّدی از قرآن، بندگان را به پیروی از آنان و اطاعت مطلق از اوامر و نواهی ایشان فرا خوانده و اعلام کرده که وجود مبارک رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله الگو و اسوه نیکو برای شما است.
بدین جهت شکی در محبوبیت و فضیلت تأسّی به معصومان علیهم السّلام در گفتار و رفتار ایشان نیست؛ بلکه تأسّی به آنان به معنای انجام دادن عمل بر وفق عمل ایشان، واجب است؛ بدین معنا که عملی را که آن بزرگواران به عنوان واجب، مستحب یا مباح انجام داده‌اند، بر امّت نیز واجب است آن عمل را با همان عنوان انجام دهند.
ما مسلمانان الگوها و اسوه‌های بی نقص و خطایی را به عنوان عظیم‌ترین سرمایه‌های بشری پیش رو داریم. اسوه‌ها در اوج شادابی و انرژی و تلاش و موفقیت در صورت تأسی و تأکید عملی بر سیره و روش زندگی آنان می‌توانند نقش ماندگاری را در ساماندهی نظام اجتماعی، خانوادگی و تربیتی ما داشته باشند.
اعتدال توأم با تأکید بر نیازهای فطری و غریزی و طبیعی، اصلی‌ترین محور و مدار زندگی و روابط اجتماعی، خانوادگی و تربیتی آن حضرت را تشکیل می‌داد.
با توجه به اینکه اهل‌بیت علیهم‌السلام الگوهای عملی ما در زندگی هستند، می‌توانیم با طهارت روح و عمل به دستورها و احکام الهی، دریچه‌های رحمت را به گونه‌ای بر روی خود بگشاییم.
انسان باید اعمال و رفتارهای خود را با موازین شرعی و احکام الهی و ارزش‌های اخلاقی بسنجد، تا متوجه شود چه مقدار در مسیر الهی است و اعمال او رنگ خدایی دارد. هم‌چنین باید به سیره و سنت و زندگانی پیامبر(ص) و معصومین(ع) بنگرد و آن ها را الگوی زندگانی خود قرار دهد.
ما با تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) اگر اعمال و رفتار خود را مطابق موازین شرعی و احکام الهی و ارزش های اخلاقی انجام بدهیم در مسیر پیامبر و اهل بیت علیهم السلام قرا گرفته و می توانیم شبیه آن بزرگواران شویم.
معرفی کتاب:
سنن النبی تألیف علامه محمد حسین طباطبایی(ره).
پیشوایان هدایت، مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.