آیا پیامبر بی نیاز است و به صلوات ما هیچ نیازی ندارد؟

0 53

آیا پیامبر بی نیاز است و به صلوات ما هیچ نیازی ندارد یا … چون خاطرات صحبت یکی از علما می خوندم که می گفت فقط خدا بی نیاز است.

پاسخ:

حضرت محمد(صلوات الله علیه وآله) نیز مانند ما نیازمند است؛ آیه شریفه در این باره می فرماید : قل انما انا بشر مثلکم… ای پیامبر بگو من هم بشری مانند شما هستم… او همانند ما احتیاجاتی دارد که باید بر آورده شود اما حاجت او به صلوات ما نیست ، بلکه به صلوات خداوند وفیض دائم الهی است. صلوات هدیه ای است که طبق آیه: ۵۶ سوره الأحزاب از جانب خداوند ، بر پیامبر فرستاده می شود: إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً و سخن از علاقه خاص خداوندو فرشتگان نسبت به پیامبر ص است خداوند و فرشتگانش بر پیامبر رحمت و درود مى ‏فرستند. مقام پیامبر ص آن قدر والا است که آفریدگار عالم هستى و تمام فرشتگانى که تدبیر این جهان به فرمان حق بر عهده آنها گذارده شده است بر او درود مى‏ فرستند، اکنون که چنین است شما نیز با این پیام جهان هستى هماهنگ شوید، اى کسانى که ایمان آورده‏ اید بر او درود بفرستید و سلام بگوئید و در برابر فرمان او تسلیم باشید. صلوات ما نوعی احترام و ارج گذاری در برابر زحمات آن حضرت است. و ما به برکت صلوات بیشتر نیازمندیم تا وجود مقدس پیامبر. او گوهر گرانقدر عالم آفرینش است، و اگر به لطف الهى در دسترس ما قرار گرفته مبادا ارزانش بشمریم، مبادا ارج و مقام او را در پیشگاه پروردگار و در نزد فرشتگان همه آسمانها فراموش کنیم، او یک انسان است و از میان ما برخاسته ؛در اینجا به نکاتى باید توجه کرد:
۱- صلات و صلوات که جمع آن است هر گاه به خدا نسبت داده شود به معنى فرستادن رحمت است، و هر گاه به فرشتگان و مؤمنان منسوب گردد به معنى طلب رحمت مى‏ باشد (راغب در مفردات همین معنى را به عبارت دیگرى آورده است.)
۲- تعبیر به یصلون به صورت فعل مضارع دلیل بر استمرار است یعنى پیوسته خداوند و فرشتگان رحمت و درود بر او مى‏ فرستند، رحمت و درودى پیوسته و جاودانى.
۳- آیه، این شبهه را که او بی نیاز است را، به روشنی برطرف می کند ،پس او پیوسته به رحمت الهی نیازمند است.

منبع: نرم افزار پرسمان دانشجویی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.