پیامبر چه اوصافی داشت که خدا ایشان را به مقام نبوت مبعوث نمودند؟

0 47

در بیش از یک صد آیه قرآن، به موضوع رسالت پیامبر اشاره شده است که به عنوان نمونه، آیاتی از قرآن را نقل می کنیم. سپس به بعضی از سجایای اخلاقی و رفتاری حضرت که نقش موثری در معرفی ایشان داشته، اشاره می کنیم:

اول:
۱- انا ارسلناک بالحق بشیرا و نذیرا( بقره. آیه ۱۱۹ )
۲-کما ارسلنا فیکم رسولا منکم یتلوا علیکم آیاتنا.( بقره، آیه ۱۵۱)
۳- و ارسلناک للناس رسولا و کفی بالله شهیدا(نساء. آیه ۷۹)
۴- قل یا ایها الناس انی رسول الله الیکم جمیعا.( اعراف، آیه ۱۵۸)
۵-و ما ارسلناک الا مبشرا و نذیرا.(فرقان، آیه ۵۶)
دوم:
۱- نرم خو و مهربان:
فَبِما رَحْمَهٍ مِنَ اللّهِ لِنْتَ لَهُم وَلَوْ کُنْتَ فَظّاً غَلِیظَ القَلْبِ لانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ. . .(۱) به واسطه رحمت الهی بر آنان نرمخو و مهربان گشتی، اگر درشت‏خو و سخت دل بودی، از اطراف تو پراکنده می‏شدند. . .
ب: «لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُول مِنْ اَنْفُسِکُمْ عَزِیز عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ، حَرِیص عَلَیْکُمْ بِالمُؤْمِنِینَ رَؤُف رَحِیم(۲)؛ از خود شما فرستاده‏ای به سوی شما آمد که رنج های شما بر او دشوار است. بر هدایت شما حریص می‏باشد، و نسبت به مؤمنان مهربان است. »
۲-اخلاق بزرگوارانه:
« وَ إِنَّکَ لَعَلی‏ خُلُقٍ عَظیم؛(۳) بر شیوه(اخلاقی) بزرگوارانه‏ای هستی. »
۳و۴- با کفار سختگیر و با مومنان مهربان:
مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ تَراهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سیماهُمْ فی‏ وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْراهِ وَ مَثَلُهُمْ فِی الْإِنْجیلِ؛(۴)
محمد فرستاده خداست، کسانی که با اویند، بر کافران سرسخت و در میان خود مهربانند. ایشان را رکوع‏کنان و سجودکنان بینی که فزون‏بخشی و خشنودی خدای را می‏جویند. نشانه آن ها در رخسارشان از اثر سجود پیداست. این است وصف ایشان در تورات و وصف شان در انجیل. . »
۵-رحمت برای همه و خصوصا مومنان: .
(۵)« وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمینَ؛
تو را جز برای رحمت جهانیان نفرستادیم».
«وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذُونَ النَّبِیَّ وَ یَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَیْرٍ لَکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ وَ رَحْمَهٌ لِلَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ یُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ أَلیم؛(۶)
از آن ها کسانی هستند که پیامبر را آزار می‏دهند و می‏گویند: «او آدم خوش‏باوری است!» بگو: «خوش‏باور بودن او به نفع شماست!(ولی بدانید) او به خدا ایمان دارد و(تنها) مؤمنان را تصدیق می‏کند و رحمت است برای کسانی از شما که ایمان آورده‏اند!» و آن ها که رسول خدا را آزار می‏دهند، عذاب دردناکی دارند».
می توانید از کتاب خاتم پیامبران نوشته محمد ابو زهره، ترجمه دکتر حسین صابری استفاده فرمایید.
پی‏ نوشت ‏ها:
۱. آل‏عمران(۳)آیه۱۵۹.
۲. توبه(۹)آیه۱۲۸.
۳. قلم(۶۸) آیه ۴.
۴. فتح(۴۸) آیه ۲۹.
۵. انبیا(۲۱) آیه ۱۰۷.
۶. توبه(۹) آیه ۶۱.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.