چرا پیامبر(ص) بهترین بنده خداست؟

0 44

چند وقت پیش یکی از دوستام ازم پرسد که از قرآن آیه بیار که خدا گفته پیامبر بهترین بنده خداست. می گفت پیامبر هم یه آدم معمولی بود. درسته بهتر از همه آدمای زمان خودش بود اما نمی شه گفت بهترین بنده ی که خداست. شاید بهتر از اونم باشه و یا یه روز بیاد. می شه آیه ای از قرآن راجع به اینکه پیامبر بهترین بنده خداست برام بفرستین؟

پاسخ:
برای اثبات اینکه پیامبر(ص) بهترین بنده خداوند است، باید چند مقدمه را قبول داشته باشیم. با قبول کردن این مقدمات، برتری پیامبر روشن می شود. مقدمات این است:
دینی که پیامبر آورده، کامل ترین دین است. دین ایشان جهانی و جاویدان است. رسول خدا خاتم انبیا می باشد. همه این مقدمات در قرآن کریم بیان شده است. آیات متعددی از قرآن دلالت بر جهانی و جاودانی دعوت پیامبر(ص) دارد:
« تَبارَکَ الَّذی نَزَّلَ الْفُرْقانَ عَلی‏ عَبْدِهِ لِیَکُونَ لِلْعالَمینَ نَذیرا؛(۱)
« زوال ناپذیر و پر برکت است کسی که قرآن را بر بنده‏ اش نازل کرد تا بیم ‏دهنده جهانیان باشد».
« ما کانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِکُمْ وَ لکِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِیِّینَ وَ کانَ اللَّهُ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلیماً؛(۲)
محمّد پدر هیچ یک از مردان شما نبوده و نیست، ولی رسول خدا و ختم‏ کننده و آخرین پیامبران است و خداوند به همه چیز آگاه است‏».
دعوت پیامبر جهانی و جاودانی است و پیامبر خاتم الانبیا می باشد. با پذیرش مقدمات مذکور باید بگوییم: پیامبری که رسالت آخرین و کامل ترین دین را بر عهده دارد، خودش کامل ترین انسان است. خداوند متعال ایشان را به عنوان اسوه حسنه معرفی نموده است.
علاوه بر این که خود و ملائکه بر او درود می فرستند، انسان ها را مأمور به درود و صلوات به ایشان نموده است: « إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیماً(۳)؛ خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می‏فرستند. ای کسانی که ایمان آورده ‏اید، بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملًا تسلیم(فرمان او) باشید. »
گذشته از آیات قرآن، روایات متعددی از اهل بیت(علیهم السلام) وارد شده که پیامبر را خیر البشر و سید المرسلین معرفی نموده است.
پی نوشت ها:
۱. فرقان(۲۱) آیه ۱.
۲. احزاب(۳۳) آیه ۴۰.
۳. همان، آیه ۵۶.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.