سرچشمه صلوات از کجا شروع شد؟

0 23

سرچشمه صلوات از کجا شروع شد؟ یعنی چه کسی یا کسانی اولین بار بر پیامبر گرانقدر اسلام صلوات فرستادند؟

پاسخ:
« إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ، یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً »(۱)؛ خداوند و فرشتگانش بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود فرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید.
صلوات به شکل امروزی از همان زمان پیامبر اکرم(ص) مرسوم بوده، یعنی همین عبارت: اللهم صل علی محمد و آل محمد.
آیه فوق که در زمان خود پیامبر اکرم(ص) نازل شده به مومنان دستور می دهد بر پیامبر اکرم(ص) صلوات بفرستند. ابوحمزه ثمالی از یکی از یاران پیامبر اکرم(ص) چنین نقل می کند: هنگامی که آیه فوق نازل شد عرض کردیم سلام بر تو را می دانیم ولی صلوات بر تو چگونه است؟ پیامبر فرمود بگویید«اللهم صل علی محمد و آل محمد کما صلیت علی ابراهیم انک حمید مجید»(۲)
درباره کیفیت صلوات بر پیامبر در روایات زیادی که از طرق اهل بیت(ع) و اهل سنت رسیده صریحا آمده که« آل محمد » را به هنگام صلوات بر پیامبر بیفزایید.
ابن حجر هیثمی، از دانشمندان اهل سنت این روایت را نقل می کند که پیامبر اکرم(ص) فرمود: «لا تصلوا علی الصلاه البتراء فقالوا و ما الصلاه البتراء؟ قال تقولون: اللهم صل علی محمد، و تمسکون، بل قولوا اللهم صل علی محمد و آل محمد. »
« برای من درود مقطوع و بریده نفرستید عرض شد: مقصود چیست؟ فرمود: نگویید: اللهم صل علی محمد، و سکوت کنید، بلکه لازم است بگویید: اللهم صل علی محمد و علی آل محمد».(۳)
علاوه بر اینکه تمام فقهای شیعه و برخی فرقه های اهل سنت صلوات فرستادن بر پیامبر و آل ایشان را در تشهد نماز واجب می دانند بنابراین از زمانی که دستور نماز خواندن و کیفیت آن توسط پیامبر بیان شده و از زمانی که خود ایشان نماز می خواندند، در تشهد نماز صلوات می فرستادند.
در روایت مفصلی که درباره چگونگی دستور خواندن نماز توسط خداوند به پیامبر اکرم(ص) در شب معراج آمده است، یکی یکی اجزاء نماز را بیان می کند تا می رسد به این قسمت در تشهد نماز:
« ثُمَّ أَوْحَی اللَّهُ إِلَیْهِ یَا مُحَمَّدُ صَلِّ عَلَی نَفْسِکَ وَ عَلَی أَهْلِ بَیْتِکَ فَقَالَ صَلَّی اللَّهُ عَلَیَّ وَ عَلَی أَهْلِ بَیْتِی وَ قَدْ فَعَل‏. . . »
امام صادق(ع) فرمود: “خداوند متعال پیامبرش حضرت محمد(ص) را به معراج برد. جبرئیل اذان گفت و نماز را به پیامبر آموخت، به همین کیفیت و شکلی که می خوانیم. در تشهد به او فرمود: ای محمد بر خودت و بر اهل بیتت درود بفرست. پیامبر گفت: صلی الله علیّ و علی اهل بیتی”.(۴)
از این روایت معلوم می شود که پیامبر اکرم(ص) در تشهد نماز بر خود و اهل بیتشان درود می فرستادند و مسلمانان دیگر هم از همان زمان در تشهد نماز بر محمد و آلشان درود می فرستادند.
پی نوشت ها:
۱. احزاب(۳۳) آیه ۵۶.
۲. عروسی حویزی، محمد بن جمعه، تفسیر نورالثقلین، انتشارات اسماعیلیان، ج۴، ص۳۰۰.
۳. ابن حجر، احمد بن محمد، الصواعق المحرقه، بیروت، مؤسسه الرساله، ۱۹۹۷م، ج۲، ص۴۳۰.
۴. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، تهران، انتشارات اسلامیه، ۱۳۶۳ش، ج۳، ص۴۸۶.
منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.