جسم پیامبر(در قضیه معراج) چگونه توانسته از زمین خاکی جابجا شود؟

0 27

این مساله( یعنی حرکت و اسراء جسم پیامبر از مکه به مسجد الاقصی و عروج جسم حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلم از آنجا به آسمانها ) نه به لحاظ عقلی و نه به لحاظ علمی محال نیست. شاید به ذهن بعید و دور بنماید که اتفاقا دلیل بر اعجاز این اتفاق می باشد.
اسراء و معراج رسول مکرم خدا صلی الله علیه و آله و سلم جزو معجزات ایشان می باشد که در یک شب و کمتر از چند ساعت سیراز مکه به بیت المقدس و ازآنجا به آسمانها به قدرت خدای متعال برای ایشان اتفاق افتاده است. بنابراین ما همانگونه که معجزات دیگر رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را با توجه به قدرت خدای متعال و امکان عقلی آنها می پذیریم ماجرای معراج را نیز مانند آنها باور داریم.
همانگونه که می دانیم معجزات امور محال ذاتی نیستند که امکان عقلی برای آنها وجود نداشته باشند، بلکه اموری هستند خارق العاده. خارق العاده به اموری گفته می شود که خلاف عادت و روال عادی طبیعت و یا خلاف توان بشر عادی باشد نه خلاف عقل.
مثل قرآن کریم که امری است خارق العاده و خارج از توان بشر نه خارج از امکان عقلی.
جابه جائی جسم رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در محدوده امکان عقلی اتفاق افتاده است. چرا که اگر این امر( جابه جائی و حرکت جسم پیامبر از زمین خاکی ) محال می بود امکان این امربرای هیچ بشری در هیچ عصری ممکن نبود؛ در حالی که ما می بینیم انسان با استفاده از علم در این عصر توانسته است این مساله را عملی کرده و حتی امری که در گذشته خارق العاده می نمود را به امر عادی تبدیل کند.
در عصر پیامبر گرامی خدا این مساله( حرکت و جابه جائی جسم از زمین به سمت فضا ) به قدرت لایزال الهی صورت گرفت و در این عصر بشر می تواند با استفاده از وسائلی این امر را محقق سازد( منظور ما از تحقق این امر به دست بشر فقط در مورد حرکت جسم از زمین می باشد که در سوال نیز از همین سوال شده است نه معراج پیامبر به معنی رفتن ایشان به عوالم مختلف و رسیدن ایشان به سدره المنتهی و باریافتن ایشان به مقام قرب الهی که این مساله جز برای ایشان و خاصان در گاه الهی امکان پذیر نیست و با وسائل عادی مثل فضا پیماو غیره نمی توان به این نوع از معراج دست یافت. )

منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی – مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.