این ذکر مستند است: «یا من له الدنیا و الاخره ارحم من لیس له الدنیا و الاخره»؟

0 911

آیا این ذکر مستند است: «یا من له الدنیا و الاخره ارحم من لیس له الدنیا و الاخره»؟

پاسخ:

ذکر مورد نظر در کتاب های مستند معتبر روایی و دعا یافت نشد.

یادآوری این نکته نیز لازم است که هر چند نمی توان این ذکر را به عنوان روایت خواند ولی اگر کسی این ذکر را به عنوان ذکر شخصی نه ذکر روایی بخواند و به معصومین علیهم السلام هم نسبت ندهد ایرادی ندارد. نسبت به نقل از معاویه هم مستندی پیدا نشد.
این ذکر در وبلاگ ها بدین طریق آمده است:(( روایت داریم که بنده ای زیاد گناه کرده بود، به حضرت موسی علیه السلام خطاب شد که این مرد را از شهر بیرون کن، حضرت موسی علیه السلام نیز این دستور را اجرا کرد و او را تبعید نمود. آن شخص گناهکار در بیابان در اثر مشقت و زجر زیاد بسیار ضعیف گردید و بیماری گریبان گیرش شد. امام صادق (علیه السلام ) می فرماید: این شخص جمله ای گفت و آن این که: «یا من له الدنیا و الاخره، ارحم من لیس له الدنیا و الاخره. ای کسی که دنیا و آخرت از آن اوست، رحم کن به کسی که نه دنیا دارد و نه آخرت».
این جملات زیبا را زمزمه کرد و مُرد، به موسی علیه السلام خطاب شد که یکی از اولیا و دوستان ما از دنیا رفته است، برو و او را دفن کن.
حضرت موسی علیه السلام با اصحابش آمدند دیدند که همان جوان است، گفت: «خدایا! تو به من دستور دادی که این جوان را تبعید کنم و من او را از شهر بیرون کردم، آیا واقعا این جوان فاسد بود؟ خطاب شد آری، بد بود اما تحول پیدا کرد و توبه نمود، نه تنها گناهانش آمرزیده شد که از اولیای ما گردید».

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

آثار

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.