مراد از «زنه عرش الله و مداد کلماته» در دعای عهد چیست؟

0 1,126

مراد از «زنه عرش الله و مداد کلماته» در دعای عهد چیست؟

پاسخ:

ترجمه عبارت فوق چنین است: «به قدر وزن عرش خدا و به قدر گستردگی کلمات خدا»
ترجمه و معنی این فراز با توجه به قبل آن این گونه کامل می شود:خداوندا برسان به امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ از جانب مومنین و مومنات، در هر جا که باشند و از جانب من و از جانب والدین من، از درود، به قدر وزن عرش خدا و به قدر گستردگی کلمات خدا

مراد از زنه عرش الله عرش در لغت به معنی چیزی است که دارای سقف بوده و گاهی به خود سقف نیز عرش گفته می شود. گاهی عرش به معنی تخت های بلند، همانند تخت سلاطین نیز آمده است. ولی هنگامی که عرش در مورد خدا به کار می رود و گفته می شود «عرش خدا» منظور از آن مجموعه جهان هستی است که در حقیقت تخت حکومت پروردگار محسوب می شود. بدیهی است که خداوند نه تختی دارد و نه حکومتی همانند حاکمان بشر.(۱)

بنابر این مراد از زنه عرش الله یعنی این که خدایا به امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ درود فرست درود هایی که هم وزن عرش خداست یعنی هم وزن مجموعه جهان هستی که وزن آن را به جز خداوند کسی نمی داند و حدی برای وزن آن متصور نیست.
مراد از مداد کلماته مراد از عبارت «مداد کلماته» این است که کلمات خداوند را نهایتی نیست. چنانکه در آیه شریفه بدان اشاره شده است. قل لو کان البحر مداداً لکلمات ربی لنفد البحر قبل أن تنفذ کلمات ربی(۲) بگو اگر دریا مرکب شود برای نوشتن کلمات پروردگار من، هر آینه تمام می شود دریا، پیش از آن که کلمات پروردگار تمام شود

«مداد» به معنی مرکب و یا ماده رنگینی که به کمک آن می نویسند. «کلمات» جمع کلمه در اصل به معنی الفاظی است که با آن سخن گفته می شود و یا به تعبیر دیگر لفظی است که دلالت بر معنی دارد، امّا از آن جا که هر یک از موجودات این جهان دلیل بر علم و قدرت پروردگار است گاهی به هر موجودی «کلمه الله» اطلاق می شود، مخصوصاً این تعبیر در مورد موجودات مهم و با عظمت بیشتر آمده است. هم چنان که قرآن در مورد عیسی ـ علیه السلام ـ می گوید: «عیسی کلمه خداوند بود»(۳)در این جا نیز کلمات اشاره به موجودات جهان هستی است که هر کدام حکایت از صفات گوناگون پروردگار می کند.(۴)

بنابراین «مداد کلماته» اشاره به گستردگی کلمات خدا یعنی موجودات جهان هستی است که اگر دریاها مرکب شوند و بخواهند نام آن و صفات و ویژگی های آن ها را بنویسند، دریاها پایان می یابد پیش از آن که موجودات جهان هستی را شمارش کرده باشند. در این فراز دعای شریف هم از خداوند متعال می خواهیم که به اندازه گستردگی کلماتش ـ موجودات ـ به امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ درود بفرستد که بی نهایت است و پایانی ندارد.

پاورقی:

۱٫ مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۱ش، ج۱۳، ص ۱۶۰٫
۲٫ کهف : ۱۰۹٫
۳٫ نساء : ۱۷٫
۴٫ آیت الله مکارم شیرازی، پیشین، ج۱۲، ص۵۷۲٫
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

عمر امام زمان

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.