حدیثی در رابطه با اینکه در حرام خدا شفا نیست داریم؟

0 1,114

حدیثی در رابطه با اینکه در حرام خدا شفا نیست داریم؟

پاسخ:

برای جواب سئوال پرسشگر محترم به چند مورد از احادیث در این رابطه اشاره می شود:
۱. پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: «در چیزهای حرام، هیچ شفائی نیست». «شفای شما در چیزهایی که بر شما تحریم شده، قرار داده نشده است».(۱)
۲. از حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ در رابطه با اثر دارویی شراب پرسیدند، آن حضرت فرمود: «به درستی خدای عزّوجلّ در چیزی که آن را حرام کرده، دواء و شفائی قرار نداده است».(۲)
۳. ابن ابی یعفور به امام صادق ـ علیه السلام ـ عرض کرد: به مرضی مبتلا هستم که هر وقت شدّت می کند، قدری نبیذ (شراب انگور) می آشامم، درد ساکن می شود.
امام ـ علیه السلام ـ فرمود: «نیاشام. به درستی که حرام است و جز این نیست که از شیطان است و می خواهد تو را به حرام بیندازد، اگر از شراب خوردنت ناامید شود، درد برطرف می شود.
ابن ابی یعفور از محضر امام ـ علیه السلام ـ در مدینه مرخص شد و به کوفه برگشت و دردش بیشتر شدّت کرد، بستگانش برایش نبیذ (شراب انگور) آوردند و اصرار به خوردنش کردند. او گفت: به خدا سوگند، قطره ای از آن را نخواهم آشامید، چند روزی به شدّت ناراحت بود تا اینکه درد برطرف شد و تا آخر عمر به آن مرض مبتلا نشد.(۳)
نتیجه گیری: بنابراین، در هیچ حرامی شفاء نیست و ما نباید فریب نفس امّاره و شیطان را بخوریم و نباید به بهانه های واهی به سراغ آشامیدنی های حرام از قبیل شراب و غیره برویم.
ما باید در صورت مبتلا شدن به هر نوع مرضی، از راههای مشروع و معقول به مداوای خود بپردازیم و از خدا طلب شفاء کنیم.

پاورقی:

۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، بیروت، موسسه الوفاء، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق، ج۵۷، ص۱۶۲.
۲. همان، ج۵۹، ص۸۶، به نقل از طبّ الائمه، ص۳۲.
۳. شیخ حر عاملی، محمد، وسائل الشیعه، بیروت، داراحیاء التراث العربی، چاپ چهارم، ۱۳۹۱ق، ج۱۷، ص۲۷۷.

اقسام

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.