منظور از آفرینش جهان در شش روز چیست ؟

0 72

خـداوند در سـوره یـونـس , آیـه ۳ مى فرماید : ان ربکم اللّه الذى خلق السموات و الارض فى سته ایام ( پروردگار شما , خداوندى است که آسمانها و زمین را درشش روز آفرید) مقصود از شش روز چیست ؟ در آن وقت روز و شبى نبود، به علاوه , چرا دریک لحظه همه آنها را نیافریده است ؟

معنای روز چیست؟
یوم به معنای یک بازه زمانی است، اگر در برار شب قرار گیرد به معنای بازه زمانی میان طلوع و غروب خورشید به کار می رود، پس روز و شب وقتی به کار می رود که خورشید و ماه و زمین باشند و با توجه به حرکت منطقی آنها درک میشود که فلان ساعات روز است و فلان ساعات شب.
اما اگر یوم بصورت مطلق ذکر شده باشد با توجه به قرینه مشخص می شود کدام بازه زمانی مراد است.
آیه مورد استناد شما قرینه این به همراه دارد که مشخص می کند مراد از بازه زمانی یوم چیست؟
صحبت از ابتدای آفرینش آسمان و زمین است، در آن وقت چه واحدی برای اندازه گیری بوده که با آن زمان را بسنجیم، ما زمان را با طلوع و غروب خورشید سنجیده و از آن هفته و ماه و سال و قرن را استنباط می کنیم، اما قبل از خلقت آسمان و زمین روز و شب بی معنا خواهد بود.
پس یوم در اینجا به چه معناست؟
یوم به معنای یک فاصله زمانی است و چون بدون قید آمده و قبل از خلقت آسمان و زمین مطرح شده است، به معنای روزگار و دوران می باشد، استعمال روز در دوران، در محاورات روزانه ما نیز به کار می رود، مثلا میگوئیم دوران جوانی، پیری، پولداری، جاهلیت و غیره، در روایات نیز به کار رفته مثلا امیرالمؤمنین علیه السلام درباره روزگار چنین می فرماید:
الدّهر یومان یوم لک و یوم علیک فاذا کان لک فلا تبطر و اذا کان علیک فاصبر، روزگار را نشیب و فرازى است روزى بکام تو گردد و روزى بر خلاف تو رود روزى که کام یافتى طغیان مکن و چون بسختى افتادى شکیبائى فرما.(نهج البلاغه کلمات قصار)

سؤال دوم: چرا دریک لحظه همه آنها را نیافریده است ؟

چرا در آفرینش طبیعت به زمان نیاز داریم؟

ذات طبیعت با ماده گره خورده است و از خواص ماده این است که فعل و انفعالات آن به تدریج تکامل می یابد، مسیر تکامل نیز با گذر زمان پیموده و از صورتی به صورتی دیگر درخواهد آمد، خلقت آسمان و زمین نیز چنین هستند.
کافی است به اطراف خود نگاهی بکنید، گیاهان، معادن انسان و حیوان و تمام مظاهر طبیعت طبق همین قانون خلق شده و به تکامل می رسند.
ناگفته نماند که اگر خداوند اراده کند میتوان این فعل و انفعالات را بدون طی زمان نیز ایجاد کند مانند به دنیا آمدن کسانی بدون فراهم شدن همه شرائط مادی آن، مثلا آثار حمل درباره مادر حضرت ابراهیم، حضرت موسی، و امام زمان علیهم السلام، وجود نداشته و طفل در روز مشخصی به دنیا آمده است.
اینکه فرایند خلق و ایجاد چیزی زمان ببرد و نبرد در دست خداست، قانون خداوند این است که زمان ببرد، اما اگر خود خدا به دلائل و مصالحی نخواست آفرینش فلان چیز زمان بر باشد، زمانش حذف و به این قانون استثناء خواهد خورد.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.