اهمیت مساجد و علت رفتن به مسجد چیست؟

0 570

اهمیت مساجد و علت رفتن به مسجد چیست؟

سوال کاربر: سوالم این است که چرا به مسجد می رویم دلیل آمدن یک بچه مسجدی در درجه اول برای رفتن به مسجد چیست داشتن چه ویژگی هایی ازمسجدباعث آن می شود که هر شب به مسجدبرویم و نماز بخوانیم و در جلسات مربی شرکت کنیم و بعد چه چیزهایی در طول زمان باعث می شود…

پاسخ:

از جمله علل مسجد رفتن، سیره رفتاری و گفتاری پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ائمه ـ علیهم السلام ـ می باشد. از جمله سیره رفتاری پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ این که وقتی وارد مدینه شدند، اولین کارشان ساختن مسجد بود و مسجد را مرکز اجتماعی مسلمان ها قرار دادند و همه مسلمان ها را به آمدن به مسجد دعوت می کردند و خودشان همیشه به مسجد می رفتند.
احادیث رفتن به مسجدهم زیاد می باشند که به نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم.

پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ از قول خداوند فرمود:

همانا مساجد خانه های من در زمین اند و آبادگران (نمازگزاران) در آن زائران من هستند، آفرین به حال بنده ای که خود را در خانه اش پاکیزه کرده و سپس مرا در خانه ام زیارت کند آن وقت پذیرائی شایسته از زوّار، حق زیارت شونده است.(۱)
در روایت دیگر فرمودند: احبّ البلاد الی الله مساجدها، محبوب ترین جای شهرها در پیشگاه خداوند مساجد آن ها هستند.(۲) و در سخن زیبای دیگری پیامبر عزیزمان فرمودند: مسجدبازاری از بازارهای آخرت است، نشستن در آن موجب آمرزش و هدیه اش بهشت است.(۳)
در باب فضیلت آمدن به مسجد، امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: بر شما باد به رفتن مساجد، زیرا مساجد خانه های خدا در روی زمین هستند. هر که پاک و پاکیزه وارد آن ها شود خداوند او را از گناهانش پاک گرداند و در زمره زائران خود قلمدادش کند. پس، در مساجد نماز و دعا بسیار بگذارید.(۴)
حضرت علی ـ علیه السلام ـ فرمود: کسی که به مسجد می رود به یکی از هشت چیز می رسد، دوستی که در راه خدا از او استفاده می کند. دانشی که نکته آموزنده ای به او می دهد، آیه ای از آیات الهی را فرا می گیرد، کلمه ای می شنود که موجب هدایت او می گردد، رحمتی به او می رسد، کلمه ای می آموزد که او را از شک باز می دارد و گناهی را به دلیل ترس یا شرم ترک کند.

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: بهترین مردم کسانی اند که پیش از همه به مسجدداخل می گردند و آخر از همه از مسجد خارج می شوند.
در ارتباط با قسمت دوم سوال هم باید گفت عوامل متعددی می توانند انگیزه مسجد رفتن ما مسلمانان باشد. اما آن چه را که به عنوان برجسته ترین علت مسجد رفتن مسلمانان می توان بر شمرد، همان دستورات دینی، تشویق ها و… ائمه ـ علیهم السلام ـ می باشد گر چه بسیاری از افراد به طور مستقیم متن احادیث (فضیلت مسجد) را دریافت نکرده باشند. اما فضیلت این عمل و گرایش به امور معنوی از جمله مسجد رفتن، در فرهنگ مسلمانان و افکار و عقائد آنان نهادینه شده می باشد. بنابر این مهم ترین عامل همان جایگاه مسجد در دین مبین اسلام می باشد. گرچه همان طور که اشاره شد علل متعددی برای مسجد رفتن وجود دارد. از جمله علل دیگر بهره مندی از فوائد مسجد رفتن به نیت دنیایی آن مثل پیدا کردن پایگاه و موقعیت اجتماعی، جلب اعتماد دیگران و… .

پاورقی:

۱. رهبری، حسن، کتاب مسجد نهاد عبادت و ستاد ولایت، تبریز، نشر فراز اندیش سبز، ۱۳۷۸ش، ص۳۴.
۲. همان، ص۳۴.
۳. همان، ص۳۵.
۴. محمدی ری شهری، محمد، منتخب میزان الحکمه، قم، نشر دار الحدیث، ۱۳۸۱ش، ص۴۸۳.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

 

احکام و آداب مسجد

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.