نفس مطمئنّه چگونه نفسی است ؟

نفس مطمئنّه
0 43

نفس مطمئنّه ، نفسی است که با علاقمندی و یاد پروردگارش سکونت یافته بدانچه او راضی است ، رضایت می دهد؛ و در نتیجه خود را بنده ای می بیند که مالک هیچ خیر و شرّ و نفع و ضرر برای خود نیست .

و نیز دنیا را یک زندگی مجازی و داشتن و نداشتن و نفع و ضرر آن را امتحانی الهی می داند و در نتیجه اگر غرق در نعمت دنیایی شود ، به طغیان و گسترش دادن فساد و به علوّ و استکبار وادار نمی شود .

و اگر دچار فقر و فقدان گردد ، این تهیدستی و ناملایمات ، او را به کفر و ترک شکر وا نمی دارد؛ بلکه همچنان در عبودیّت پابرجاست و از صراط مستقیم منحرف نمی شود ، نه به افراط و نه به تفریط .

و اگر قرآن کریم نفوس مطمئنّه را به وصف راضیه و مرضیه توصیف کرده « ارجعی الی ربک راضیهً مرضیهً » . بدان جهت است که اطمینان و سکونت یافتن دل به پروردگار ، مستلزم آنست که از او راضی هم باشد و هر قضا و قدَری که او برایش پیش می آورد ، بدون کمترین چون و چرایی بپذیرد .

حال چه آن قضا و قدر تکوینی باشد و چه حکمی باشد که او تشریع کرده باشد . پس هیچ سانحه ای او را به خشم نمی آورد و هیچ معصیتی ، دل او را منحرف نمی کند . و{ – سوره فجر ، آیه ۲۸ . }

وقتی بنده خدا از پروردگارش راضی باشد ، قهراً خدای تعالی نیز از وی راضی خواهد بود؛ زیرا هیچ عاملی همچون خروج بنده از زیّ بندگی ، خدا را به خشم نمی آورد و بنده خدا وقتی ملازم طریق عبودیّت باشد ، مستوجب رضای خدا خواهد بود .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.