دانشمندانی که از مجلس درس امام جعفر صادق ( علیه السلام ) استفاده کرده اند چه کسانی بودند ؟

0 31

در دوران زندگی امام ششم ، جعفر بن محمد ( علیه السلام ) شرایط و امکانات فراوانی پدید آمد که آن امام بزرگوار در پرتو آن ها توانست مکتب فضیلت پرور خویش را کشود ، زیر نظر خویش شاگردانی برازنده تربیت نماید .
افرادی که در رشته های مختلف علمی از سرچشمه علوم وی استفاده نموده اند ، بسیارند به طوری که در تاریخ ثبت شده ، تقریباً ۴۰۰۰ نفر می باشند که به طور اختصار ، به چند تن از فرهیختگان آنان اشاره می شود :

۱ . « ابان بن تغلب » ؛ وی در علم تفسیر ، و حدیث و فقه و لغت و نحو از افراد سرآمد زمان خویش بود و تألیفات فراوانی داشت . از جمله تألیفات او « تفسیر غریب القرآن » و « کتاب فضایل » می باشد . این مرد برجسته ، علاوه بر بهره بردن از مکتب علمی امام صادق ( علیه السلام ) محضر امام زین العابدین و امام محمد باقر ( علیه السلام ) نیز بهره برده بود وی به تنهایی سی هزار حدیث از امام جعفر صادق ( علیه السلام ) از حفظ داشت ، او به اندازه ای مورد علاقه آن حضرت بود که مرگ وی آن حضرت را داغدار کرد ، به گونه ای که فرمود : « مرگ ابان دل مرا به درد آورد » .

۲ . « ابوحمزه ثمالی » ؛ مقام علمی وی به آن اندازه رفیع بود که زمانی که برای زیارت قبر حضرت علی ( علیه السلام ) رفته بود ، دانشمندان زیادی دور وی جمع گشته ، از وی بهره علمی می بردند . وقتی ابوحمزه بر امام وارد می شد ، حضرت به او می فرمود : « دیدن تو مایه نشاط و شادمانی من می گردد » .

۳ . « محمد بن مسلم » : درباره او گفته شده که سی هزار حدیث از امام باقر ( علیه السلام ) و شانزده هزار حدیث از امام صادق ( علیه السلام ) فرا گرفته بود . یکی از شاگردان حضرت صادق ( علیه السلام ) از حضرت پرسید : « در مواقعی که به شما دسترسی نداریم ، در مورد پاره ای از مشکلات علمی چه کنیم ؟ » آن حضرت در پاسخ فرمود : « مشکلات خودت را با محمد بن مسلم در میان بگذار و حلّ آنها را از وی بخواه » .

۴ . « جابربن حیان » که در زمینه علم شیمی مطالب فراوانی از آن حضرت فراگرفته و رساله هایی در این زمینه تألیف نموده است . وی پایه گذار علم شیمی شمرده می شود و هم اکنون برخی از رساله های وی ، در کتابخانه های بزرگ اروپا وجود دارد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.