در مجلسی که پیامبر ( ص ) نزد خویشان دعوتش را آشکار ساخت ، با اینکه آنان هنوز پیامبری وی را تصدیق نکرده بودند ، چگونه علی ( علیه السلام ) را جانشین قرار داد ؟

0 21

کسی که می خواهد نهضتی را پایه گذاری کند و آیینی را بنیان نهد ، نخستین موضوعی که باید به آن توجّه داشته باشد مسأله ی انتخاب معاون و کمک کار است . بدین لحاظ در داستان حضرت موسی ( علیه السلام ) می خوانیم که وی هنگامی که به تبلیغ فرعون مأمور می شود ، می گوید : « واجعل لی وزیرا من اهلی؛ برای من وزیری از اهل من قرار ده » . بر این اساس پیامبر اسلام ( ص ) هم زمانی که می خواهد دعوت خویش را آشکار سازد ، به این مسأله {P – سوره طه ، آیه ۲۹ . P}
مهم توجّه دارد و پس از اعلام پیامبری خویش می فرماید : « فایکم یوازرنی فی هذا الامر ؟ کدام یک از شما به من در کار دعوت و تبلیغ این هدف مقدس کمک می کند ؟ »
از سوی دیگر پیامبر می داند که وزیر و کسی که از هر لحاظ درباره وی فداکاری خواهد کرد و پیشرفت اسلام مرهون تلاشها و فداکاریهای وی خواهد بود ، جز علی ( علیه السلام ) کس دیگری نیست . پیامبر هم برای اینکه وزیری برای خویش برگزیند و هم مسأله ی خلافت و جانشینی علی ( علیه السلام ) را که از نظر اهمیت در ردیف خود مسأله ی پیامبری است ، از همان آغاز بنیان نهد . به صورت سؤال به آنان فرمود : « چه کسی مرا کمک خواهد کرد ؟ » در حالی که می دانست کسی جز علی ( علیه السلام ) این دعوت را پاسخ نمی گوید . با این لحن که شایسته ترین تعبیر در چنین موقعیتی است ، هم وزیر و معاون و جانشین خویش را تعیین فرمود و هم در ظاهر ، موقعیت بزرگان قوم خویش را حفظ نمود .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.