علّت اساسی مخالفت با توصیه های پیامبر ( ص ) در مورد حضرت امیر ( علیه السلام ) و علّت خانه نشینی آن حضرت چه بود ؟

0 28

پیامبر اسلام ( ص ) در دورانی به پیامبری مبعوث شدند که جهان در تاریکی جهل و ستم و دیگر مفاسد اجتماعی فرو رفته بود بشر نداهای عقل و خرد را نشنیده گرفته و در دریایی از تعصبات و تبعیضات و مفاسد اخلاقی غوطه ور بود در چنین شرایطی خداوند بر وظیفه ی هدایت و نجات انسانها را بر عهده ی آن بزرگوار قرار داد و آن حضرت نیز برای ریشه کن کردن مفاسد که در تمام شؤون آن ریشه دوانده بود . دست به انقلابی وسیع و مبارزه ای دامنه دار و جهادی همه جانبه زدند .
با تمام مشکلات و موانعی که در این راه وجود داشت ، با عزمی استوار و اراده ای آهنین و با کمک وحی به این راه ادامه دادند و امر هدایت و راهنمایی را از جامعه کوچک مکه آغاز نمودند .
بالاخره آن حضرت بعد از ۲۳ سال کوشش و تلاش و فداکاری توانستند تقریباً تمام شبه جزیره ی عربستان را تحت نفوذ اسلام در آورند؛ ولی اغلب کسانی که در سایه ی حکومت اسلامی زندگی می کردند ، هنوز افکار و تعصبات دوران جاهلیت را فراموش نکرده بودند و روح و فکر جاهلی همچنان بر آنها حکومت داشت ، تنها عده معدودی بودند که به واقع با روح و فکر اسلامی تربیت یافته بودند و نور اسلام زوایای قلبشان را روشن نموده بود .
برای ریشه کن کردن مفاسد اخلاقی و اجتماعی و هدایت انسانیت به سعادت و تکامل . باید برنامه ای که پیامبر ( ص ) آن را آغاز نمودند و در راه آن زحمت و مشقت زیادی را متحّمل شده بودند ، با همان شدت و نیرومندی و در همان راه صحیح ادامه یابد و سالهای درازی برنامه ی اصلاحی اسلام با دقت کامل و بدون انحراف اجرا شود ، تا رفته رفته حقایق اسلام در فکرها نفوذ کند و به دلها راه یابد و اجتماعی به معنای واقعی کلمه ، تشکیل شود . برای تحقق این هدف به رهبری نیازمند بود که همانند پیامبر ( ص ) دارای روحی ملکوتی و دانشی خدایی و بینشی عمیق باشد . کسی که از معارف اسلام آگاهی کامل داشته باشد و در عین حال از هر گونه لغزش و خطا مصون باشد تا بتواند چون خود پیامبر ( ص ) اسلام به طور دقیق اجرا کند و دچار امیال و هواهای نفسانی نیز نشود واضح است کسی که تمام این امتیازات را دارا باشد ، کسی جز امیر مؤمنان ، علی ( علیه السلام ) نبود .
تنها این علی ( علیه السلام ) بود که از همان کودکی با روح اسلامی تربیت یافته بود و روح و فکرش با حقایق اسلام آمیخته بود .
تنها علی بود که دانش و علم پیامبر ( علیه السلام ) نزد او بود اسلام آگاهی کامل داست .
و تنها علی بود که تمام عمرش را در راه عظمت و پیشرفت اسلام سپری نمود و اسلام با مجاهدتها و فداکاریهای او نیرومند گشت .
به اعتراف دوست و دشمن ، علی ( علیه السلام ) یگانه شخصیت بارزی بود که می توانست امت را بعد از پیامبر ( علیه السلام ) در همان راه صحیح و با همان روش پیامبر ( ص ) رهبری کند ، تا رهبری امت اسلامی دچار هیچ گونه انحرافی نشود و به ظلم و ستم نیالاید .
پیامبر ( ص ) نیز به دستور خداوند از همان آغاز دعوت به اسلام ، علی ( علیه السلام ) را به عنوان جانشین و خلیفه و امام به امّت معرّفی نمود . در همان روزی که مأمور شدند خویشاوندان خود را به اسلام دعوت کنند ، فرمودند : « علی برادر و وصی من است و جانشین من در بین شما است ، از او اطاعت کنید » .
در طول حیات پیامبر ( ص ) آن قدر احادیث و سفارشهای بسیاری از آن حضرت درباره ی علی ( علیه السلام ) و خلافت و جانشینی او نقل شده است ، مثل « حدیث منزلت » که در آن فرمودند « علی نسبت به من ، چون هارون نسبت به موسی است » . و حدیث مواخات که به علی ( علیه السلام ) فرمودند : « تو برادر من هستی » . که حدیث غدیر از مهم ترین این احادیث است و در آن علی ( علیه السلام ) را به طور رسمی به خلافت و امامت منصوب فرمودند و از مسلمانها برای آن حضرت بیعت گرفتند .
لیکن همان طور که گفتیم غالب افراد جامعه هنوز دارای تعصبات جاهلی بودند . برای همین هر چه پیامبر ( علیه السلام ) فضایل و مناقب علی ( علیه السلام ) را بیشتر بیان می کردند ، کینه و حسد جمعی از صحابه نسبت به آن حضرت بیشتر می شد ، به طوری که گاه ابراز نیز می نمودند پیامبر ( ص ) نیز آنها را شدیداً توبیخ می فرمودند .
در زمان حیات پیامبر ( ص ) نمی توانستند با علی ( علیه السلام ) مخالفت کنند ، ولی بعد از رحلت پیامبر ( علیه السلام ) کینه توزی و حسد ورزی خویش را ظاهر نمودند و با توطئه و نیرنگ ، خلافت علی ( علیه السلام ) را غصب نمودند و در راه رسیدن به این هدف شیطانی از ارتکاب هیچ جنایتی فرو گذاری نکردند . در نتیجه افرادی که صلاحیت زمامداری را نداشتند و دارای افکار و روحیات جاهلی بودند ، زمام امور را به دست گرفتند و انحرافات و مفاسد کم کم به جایی رسید که افرادی ، چون یزید جانشین ( ص ) و زمامدار مسلمین شدند و در نهایت کار مسلمانها به جایی رسید که امروز شاهد آن هستیم .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.