عبادت امیرالمومنین علی ( علیه السلام ) و کیفیت آن چگونه بوده است ؟

0 28

عبادت خالصانه علی بن ابی طالب امیرالمومنین ( علیه السلام ) در این بیان خلاصه شده که به خداوند عرض می کند : « الهی ما عبدتک خوفاً من عقابک و لا طمعاً فی ثوابک ، ولکن وجدتک اهلاً للعباده فعبدتک؛ ای خدای من و ای پروردگارم تو را از ترس عقاب و عذابت و از روی طمع و رسیدن به ثواب و پاداشت بندگی نمی کنم تو را سزاوار پرستش یافتم ، پس تو را بندگی و ستایش می کنم . »
{P – بحارالانوار ، ج ۴۱ ، ص ۱۴ . P}
عبادت هر فردی معلول شناخت و معرفت او نسبت به خداوند متعال است ، و معرفت علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) به خدا فوق تصور ماست و به همین جهت بندگی و عبودیت او خدا را فوق تصور ما می باشد .
و در روایات آمده که آن حضرت در هر شب و روزی هزار رکعت نماز می خوانند . امام باقر ( علیه السلام ) فرمودند : امام سجاد ( علیه السلام ) در هر شب و روز هزار رکعت نماز می خواند آن چنانکه حضرت امیر ( علیه السلام ) انجام می داد ، و برای آن حضرت پانصد نخله خرما بود که نزد هر یک از آن نخله ها دو رکعت نماز بجا می آورد .
{P – بحارالانوار ، ج ۴۱ ، ص ۱۵ . P}
امام صادق ( علیه السلام ) فرمود : « انّ علیاً فی آخر عمره فی کل یوم یوم و لیله الف رکعه؛ علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) در آخر عمرش در هر روز و شب هزار رکعت نماز بجا می آورد . »
{P – بحارالانوار ، ج ۴۱ ، ص ۲۳ . P}
از ابن عباس نقل شده که گفت « . . . و کان یصوم النهار و یصلی باللیل الف رکعه؛ روزها روزه می گرفت و در شب هزار رکعت نماز بجا می آورد . »
{P – بحارالانوار ، ج ۴۱ ، ص ۱۷ . P}
در این که حضرت امیر ( علیه السلام ) همانگونه که یگانه فرد میدان نبرد و جهاد با دشمن است ، یگانه فرد صحنه عدالت ، شجاعت و پاکی است ، یگانه فرد در مقام عبودیت و بندگی خداوند است . و در این مطلب هیچ شکی نیست چنانکه روایت کرده اند به این که امام زین العابدین ( علیه السلام ) بعضی از صحف عبادات امیرالمومنین ( علیه السلام ) گرفت و مقداری کمی از آن را قرائت فرمود و آن را کنار گذاشت در حالی که از روی بی قراری می نالید و فرمود : چه کسی توانایی انجام عبادت علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) را دارد .
و امّا این مطلب که کیفیت عبادت آن حضرت و نحوه خواندن هزار رکعت نماز در شب و یا در شب و روز چگونه بوده بر ما روشن نیست . و چنین به نظر می رسد که انسان همانگونه که در رسیدن به مقام بلند انسانی می تواند دارای قدرت و توانایی طی الارض باشد . و فاصله طولانی را در یک لحظه بپیماید در وصول به مقامات معنوی می تواند طی السان پیدا کند و آنچه قرائت آن در ساعتهای طولانی انجام می گیرد او در یک یا چند لحظه بخواند و موفق به عبادات زیاد شود .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.