چگونه مقام حضرت علی ( علیه السلام ) از حضرت نوح ( علیه السلام ) و ابراهیم ( علیه السلام ) و موسی ( علیه السلام ) و عیسی ( علیه السلام ) بالاتر است ؟

0 35

افضلیّت فردی بر فرد دیگر مربوط به تفاوت معرفت و خداشناسی و کمال نفسانی او است اگر دو نفری را فرض کنیم که یکی معرفتش به خدا بیشتر و دارای روحی بزرگ و نفسی کامل تر باشد مسلماً او بر دیگری برتری دارد .
افضلیت حضرت امیرالمؤمنین ( علیه السلام ) نیز روی این اصل است زیرا او در تمام صفات بالاتر از دیگران بود اتّفاقاً همین سوال شما را شخصی از خود آن حضرت کرد و گفت شما افضلید یا آدم یا نوح یا . . . بر حسب آنچه نقل کرده اند آن حضرت فرمود خودستایی صفت خوبی نیست لیکن چون تو مطلبی پرسیدی ناگزیرم به آن پاسخ دهم از آدم افضلم چون حضرت آدم از تناول گندم ممنوع شد ولی بالاخره از آن خورد ولی من با اینکه گندم و تمام نعمت ها برایم حلال است چون رهبر این مردم هستم و در مملکت من فقراء هستند به نان جوین قناعت کرده ام .
از نوح افضلم چون او در اثر فشار امت خود آنها را نفرین کرد لیکن من هر چه در میان قوم معذب گرفتار شدم آنها را نفرین نکردم .
و دلیل افضلیّت از موسی این است که هنگامی که او از طرف خدا مأموریت تبلیغ پیدا کرد به خدا عرض کرد من به تنهایی می ترسم باید برادرم هارون را به کمک من بفرستی تا در این امر اقدام نمایم ولی من در شبی که پیامبر ( ص ) به سوی مدینه هجرت کرد در رختخواب او خوابیدم و از خطر نهراسیدم .
و امّا از عیسی افضلم چون وقتی که مادر عیسی می خواست وضع حمل کند از مسجد بیرون رفت و در کنار درختی وضع حمل کرد لیکن مادر من وقتی که این حالت را پیدا کرد دیوار کعبه شکافته شد و مادرم در کعبه رفت و من در خانه ی خدا به دنیا آمدم .
با توجّه به روایت فوق و روایات فراوانی که در فضیلت حضرت علی ( علیه السلام ) وارد شده است و با مطالعه ی تاریخ زندگانی آن بزرگوار و مقایسه ی آن با پیامبران بدون شک درمی یابیم که حضرت علی ( علیه السلام ) از همه ی پیامبران به جز پیامبر اسلام ( ص ) بالاتر می باشد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.