گفته شده که حضرت نوح « علیه السلام » از تمام جانوران یک جفت [نر و مادّه ] را در کشتی جا داده است امروز می نویسند بیش از ۸۰۰ هزار نوع حیوان وجود دارد . مگر کشتی نوح چه اندازه بوده که یک جفت از این تعداد در آن جا گرفته است ؟

0 41

در پاسخ به این پرسش باید به چند نکته توجه داشت :
۱ . در اینکه طوفان نوح جهانگیر بوده یا تنها شامل منطقه ای از زمین می شده در میان علما و مفسران اختلاف نظر وجود دارد در صورت دوّم باید گفت که تنها حیوانات آن منطقه در کشتی جمع آوری شده بودند .
۲ . بنابر فرض اینکه طوفان همه گیر بوده و تمامی زمین بر زیر آب رفته است باید گفت : درباره اندازه کشتی روایات مختلفی وجود دارد . براساس برخی از روایات طول کشتی ۱۲۰۰ ذراع ( حدود ۶۰۰ متر ) و عرض آن ۸۰۰ ذراع ( حدود ۴۰۰ متر ) و ارتفاع آن ۸۰ ذراع ( حدود ۴۰ متر ) بوده است و براساس برخی از روایات طول کشتی ۸۰۰ ذراع و عرض آن P}500 – بحارالانوار ، ج ۱۱ ، ص ۳۲۴ . P}
ذراع و ارتفاع آن ۳۰ ذراع بوده است . و بر طبق آنچه از ابن عبّاس نقل شده کشتی دارای سه طبقه بوده که یک طبقه آن برای اسکان نوح و مؤمنان و دو طبقه دیگر برای حیوانات بوده {P – همان ، ص ۳۱۹ . P}
است .
{P – همان ، ۳۰۳ . P}
اگر رقم ۸۰۰ هزار نوع حیوان را بپذیریم باید توجّه داشت که اوّلاً بسیاری از انواع مثلاً انواع مختلف پروانه می تواند از تناسل یک یا چند نوع مثلاً پروانه به وجود آید . با توجّه به اینکه چند هزار سال از طوفان نوح می گذرد ، می توان چنین فرض کرد که انواع حیوانات در آن زمان خیلی محدودتر بوده است؛ اگر این را هم در نظر داشته باشیم حیواناتی داخل کشتی بوده اند که در جریان طوفان در معرض نابودی بوده اند؛ یعنی حیواناتی که در آب یا بر روی آن نمی توانسته اند به حیات ادامه دهند؛ انواع محدودتر نیز خواهند شد؛ علاوه بر این ، براساس روایات حیوانات در داخل کشتی غریزه شکار و درّندگی نداشته و به اصطلاح حالت تنازع و درگیری در میان آنها وجود نداشته است که این امر نیز به گنجایش بیشتر حیوانات در کشتی کمک می کرده است .
و در آخر اینکه قدرت بی انتهای الهی پاسخ گوی همه سؤالات و شکوک خواهد بود که اعجازهای حیرت آور و محیرالعقول انبیای الهی گوشه ای از آن بوده؛ به گونه ای که محاسبه های عادّی و عقلانی را بر هم می زده است؛ مانند طول عمر حضرت حجت « علیه السلام » که با معیارهایی کنونی علم قابل تبیین و توجیه نیست .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.