علّت اینکه تشیّع را مذهب جعفری نیز می نامند ، چیست ؟

0 18

پس از آنکه علی ( علیه السلام ) به دست « ابن ملجم » شهید شد ، امام حسن ( علیه السلام ) مطابق وظیفه خود برای حفظ اسلام با شرایطی با معاویه صلح کرد ؛ ولی معاویه به آن شرایط عمل نکرد . پس از آن امام حسین ( علیه السلام ) در اثر زیر بار نرفتن بیعت با یزید شهید شد . امام زین العابدین و امام محمّد باقر ( علیهم السلام ) هم که در دوران حکومت بنی امیّه قرار گرفته بودند ، در اثر اختناق شدید فرصت نیافتند که حقایق و معارف اسلام را به طور کامل برای مردم بیان کنند .
در حدود ۱۳۱ . ق حکومت بنی امّیه به دست « ابوالعباس سَفاح » از بین رفت و دوران خلافت عباسیان شروع شد . این زمان ، مصادف با امامت امام جعفر صادق ( علیه السلام ) بود ، درست در هنگامی که بنی امیّه و بنی عباس مشغول جنگ و نزاع بودند و برای برانداختن یکدیگر می کوشیدند ، امام صادق ( علیه السلام ) از فرصت استفاده کرد و به نشر معارف اسلامی و تربیت شاگردان فراوانی پرداخت ؛ از همین رو بخشی گسترده از حقایق قرآن و احکام الهی در منابع شیعه ، از امام صادق ( علیه السلام ) اخذ شده است .
البته از امامان دیگر به خصوص امام باقر ( علیه السلام ) ، نیز تا حدودی روایت و اخبار هست ، ولی به اندازه روایتی که از امام صادق ( علیه السلام ) به دست ما رسیده نیست ؛ به همین خاطر مذهب شیعه به نام « مذهب جعفری » نیز مشهور است و به فقه شیعه « فقه جعفری » نیز گفته می شود .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.