آیا مسلمانان در زمینه های مختلف اختراعاتی داشته اند؟

0 76

با مطالعه تاریخ به خوبی می توان دریافت که مسلمانان در زمینه علم و صنعت پیشرفتهای قابل ملاحظه ای داشته اند .
در صنعت کشتی سازی و کشتیرانی ، ساختن قطب نما ، ساعت سازی ، تونل زدن و حفر چاه عمیق ، اختراع هواپیما و . . . موفقیتهای قابل ملاحظه ای داشته اند که برای نمونه به داستان اختراع هواپیما اشاره می شود .

نخستین شکافنده آسمان و اولین انسانی که با وسیله پرواز به هوا برخاست مردی مسلمان از اهالی اندلس بنام عباس بن فرناس بود . او نخستین کسی بود که شیشه را از جنس شفاف اختراع کرد .

عباس بن فرناس اغلب در حال تفکر بسر می برد و در پیرامون خلقت و آثار عظمت حق تعالی تفکر می کرد . با خود می گفت که این ستارگان زیبا و خیال پرور ، این کوههای پابرجا و استوار و این پرندگان گوناگون ، هریک ، هزاران هزار رمز نهفته دارند که انسان قادر است به اندکی از آن دست یابد .

او در عین زهد و تقوی از صنعتگران اسلامی نیز به شمار می رفت روزی در حال قرائت قرآن در سوره ملک خواند که : « اولم یرو الی الطیر فوقهم صافات و یقبضن من یمسکهن الا الرحمن انه بکل شی ء بصیر ؛ آیا آنان درباره پرنده ، که در بالای سرایشان ، است تفکر و تدبّر نمی کنند که گاهی با بالهای باز و گاهی با بالهای جمع شده در آسمان سیر{P – سوره ملک ، آیه ۱۹ . P}

می کنند ؟ چه نیرویی جز نیروی قهار خدا می تواند او را در جوّ نگاه دارد و او به هر چیز بیناست » .
او روزهای زیادی درباره این آیه ، چگونگی هوا و ساختمان بدن پرندگان و حالت بال زدن آنها و طرز فرود آمدن آنها می اندیشید .

تا اینکه در اولین مرحله ، بدن خود را با بالهای پر از پر پوشانید و با تسمه های متعدد بست و به هوا پرواز کرد ، ولی بیش از چند متر قدرت صعود در خود ندید و بلافاصله به زمین خورد . قسمتی از پشت او مجروح گشت و ناچار گردید مدتی استراحت کند .

وی دوباره به مطالعه پرداخت و در سال ۸۱۳میلادی ، برابر با قرن سوم هجری ، اولین هواپیمای خود را از فلزی کم وزن ساخته ، برای آن دو اسکلت فلزی شبیه به دو بال تعبیه کرد . و اطراف اسکلت را با پوششی محکم بست ، تا داخل آن پر از هوا باشد و حرکت را سریع تر کند .

سپس در برابر چشم هزاران تن مسلمان اندلسی قرطبه بر هواپیمای خویش سوار شد و تا ارتفاع چند متری در هوا گردش کرد و سپس بر روی زمین نشست وی پس از آن به تکمیل آن پرداخت .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.