با اینکه پیامبر اسلام ( ص ) مردم را به تحصیل و دانش دعوت کرده است چرا امروز بسیاری از مسلمانان بیسواد و تحصیل نکرده هستند ؟

0 26

تا زمانی که مسلمانان از تعالیم متعال اسلام انحراف پیدا نکرده بودند ، علم و دانش ، برق آسا در میان آنان در حال پیشرفت بود . گواه این امر کتابخانه ها و دانشگاههای عظیم اسلامی است که در تاریخ ثبت شده است . زمانی که وسایل چاپ اختراع نشده بود ، تنها کتابخانه مراغه چهارصد هزار جلد کتاب داشت و کتابخانه بیت الحکمه در بغداد چهار میلیون جلد کتاب ، داشت . کتابخانه های سایر کشورهای اسلامی نیز از کتابهای علمی بود .
حتی تا قرون اخیر و پیش از گسترش استعمار یابد ، افراد باسواد در میان مسلمانان زیاد بود ، به عنوان نمونه اکثریت قریب به اتفاق ملت الجزایر پیش از استعمار فرانسه باسواد بودند ، ولی پس از گسترش یافتن نفوذ استعمار و افتادن امور به دست بیگانگان جریان برعکس شد .
در قرون اخیر که بعضی از سران کشورهای اسلامی به جان یکدیگر افتادند و بیگانگان نیز به آتش نفاق و اختلاف دامن زدند ، دوران رکود و جمود مسلمانان آغاز گردید . مسلمانان از توسعه و رشد باز مانده ، اکثریت آنان به بیسوادی گرائیدند ، به طوری که بیشتر آنها از ابتدایی ترین سطح دانش [خواندن و نوشتن ] محروم گردیدند . امیدواریم بار دیگر مسلمانان با الهام گرفتن از دستورهای اسلام نهضت علمی خود را تعقیب کنند که هم اکنون نشانه های این بیداری نیز در آنها دیده می شود .
{P – مآخد : از کتاب پرسشها و پاسخهای مذهبی جلد چهارم صفحه ۱۷۷ . P}

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.