آیا می توان با کنار نگذاشتن ارزشهای اسلامی و انسانی در علم و صنعت پیشرفت کرد ؟

0 25

چنانکه ارزشهای انسانی و اسلامی تضادی با صنعت و تکنیک داشتند ممکن بود سؤال شود که چگونه با وجود این ارزشها می توان به صنعت دست یافت ، ولی اعتقاد به ارزشهای اسلامی و انسانی مستلزم این است که انسان خویشتن را به فضایل و کمالات انسانی آراسته کرد ، خویشتن را از اخلاق زشت تزکیه نماید . انسان برای پرستش خداوند در این جهان آمده ، تا از رهگذر انجام وظایف عبودیت به کمال مطلوب ، که قرب به خدا است ، نایل گردد . بدیهی است که لازمه این امر این نیست که انسان از علم و صنعت بهره نبرد ؛ بلکه علم و تکنیک ، خود می تواند وسیله ای برای نیل به این هدف باشد .
آری کسانی که از اسلام این برداشت را دارند که باید از زندگی مادی فاصله گرفت و به هیچ یک از نعمتهای دنیوی توجه نکرد و همواره مشغول به عبادت بود و به طور کلی زهد در دنیا را این گونه تفسیر می کنند ، زمینه ای برای آن شبهه وجود خواهد داشت ؛ اما براساس برداشت صحیح از اسلام و تعالیم حیات بخش آن که اسلام دینی جامه و کامل است ، دستورات آن تمام ابعاد زندگی را شامل می شود و همان گونه که برای زندگی آن جهان تکالیف و وظایفی قرار داده ، برای این جهان نیز احکام و دستورات حیات بخشی مقرر فرموده است ، استفاده از علم و صنعت ، نه تنها ممنوع و مذموم نیست بلکه مورد تاکید نیز هست ؛ چرا که اساساً اسلام ، دین علم و دانش است و اینکه مسلمانها از کاروان تمدن و صنعت عقب مانده اند ، نه به خاطر اعتقاد دینی آنان ، بلکه به دلیل عمل نکردن به تعالیم اسلام است . همچنانکه پیشرفت علمی و صنعتی غرب به این دلیل نبوده است که از اسلام فاصله گرفتند و به مسیحیت گرایش پیدا کردند . چرا که کلیسای مسیحیت در طول چند قرن [قرون وسطی ]با علم و پیشرفتهای علمی مخالفت می کرد .
امید است که انقلاب اسلامی ایران بتواند حقیقت اسلام را ، آن چنانکه هست ، به دنیا معرفی کند و با پیشرفت گسترده علم و تکنیک در ایران اسلامی کشور ما به عنوان الگویی از یک کشور اسلامی معرفی شود و از این رهگذر مسلمانان و همه ملل جهان ره متوجه اسلام سازد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.