آیا دین ،امری لازم و ضروری است ؟

0 21

انسان موجودی اجتماعی ؛ است یعنی برای رفع نیازمندیهای خود به کمک ، همکاری دیگران احتیاج دارد . این همکاری و نیاز به اجتماع همان گونه که بساری از مشکلات را حل می کند ، در عین حال مشکلاتی را هم به وجود می آورد ؛ زیرا افراد اجتماع به اقتضای غریزه خودخواهی و نفع طلبی در هریک از شؤون اجتماع نصیب بیشتری از نصیب دیگران می خواهد از همین جا کشمکش و درگیری بین افراد شروع می شود ؛ به طوریکه هر زورمندی سعی می کند دیگران را از ابتدایی ترین حقوق محروم سازد . در نتیجه به جای حق و عدالت زور و استبداد بر مردم تحمیل می شود . بدیهی است در چنین اجتماعی عدالت حاکم نخواهد بود . آنچه که می تواند به هرج و مرج در اجتماع خاتمه داده ، سروسامانی به آن بخشد ، قانون است . البته قانونی که بر پایه عدالت استوار باشد . قانونی که بر اساس سعادت حقیقی بشر و مصالح واقعی او تنظیم شود . مسلم است این قانون نمی تواند از سوی بشر وضع گردد بشری که در شناخت خود و جهانی که در آن زندگی می کند ، اعتراف به عجز می کند . انسان به رموز و اسرار جهان آفرینش آگاه نیست ؛ بنابراین نمی توان با علم محدود و ناقص خود قانونی تنظیم کند که سعادت واقعی انسانها را تأمین نماید . این جاست که بنابر حکم عقل باید این قانون فقط از طرف خدا تنظیم شود ؛ خدایی که این جهان را از روی نهایت علم و حکمت و قدرت آفریده و به تمام اسرار و رموز آن آگاهی کامل دارد ، خدایی که دانش و بینش او بی انتهاست ، باید قانون را وضع کند و به وسیله ی رسولان و پیامبران برگزیده ی خویش به مردم برساند .
خداوند تعالی پیامبران خویش را برای هدایت انسانها فرستاد ، که اولین آنها حضرت آدم ( علیه السلام ) و خاتم آنها پیامبر ما حضرت محمدبن عبدالله ( ص ) است ، که دین او اسلام ناسخ همه ادیان و تا روز قیامت باقی است .
دین مقدس اسلام ، دارای معارف مختلفی است . برخی از این معارف اصول معرفتی است ، مانند شناخت خداوند و اقرار به وحدانیت ، عدل ، حمت ، قدرت و سایر صفات کمال او ، و ایمان به پیامبران و امامان ( علیهم السلام ) و اعتقاد به معا . و برخی از این معارف احمام و قوانین است ؛ مانند احمامی از قبیل نماز ، روزه ، حج ، زکات ، خمس ، جهاد و . . .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.